назад

На Ковельщині адвокат допомогла клієнту відстояти право на призначення пенсії за віком

Завдяки фаховим адвокатам та юристам системи безоплатної правової допомоги  громадяни можуть відстояти свої права у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами і весь цей перелік послуг можна отримати безоплатно.

Саме так відбулося і цього разу. Громадянин В. у грудні 2019 року звернувся до Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з проханням допомогти відстояти своє право на пенсію за віком. Клієнт розповів, що у жовтні 2019 року звернувся до Ковельського відділення Пенсійного фонду із заявою та документами щодо призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Своєю чергою Головне управління ПФУ у Волинській області своїм листом відмовило в призначенні пенсії за віком, аргументуючи, що основною причиною відмови являється не зарахування певного періоду роботи на посаді машиніста-кочегара у зв’язку з тим, що запис в трудовій книжці, що підтверджує згаданий період, не завірений підписом відповідальної особи.

Для підготовки позовної заяви, а також для представництва інтересів клієнта у суді громадянину В. було призначено адвоката Наталію Філончук.

Вивчивши всі матеріали справи, адвокат склала обґрунтовану позовну заяву про визнання рішення суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання вчинити дії. А саме в позові адвокат зазначила, що відповідно до ст. 62 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, яка заповнюється відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58.

Пунктом 2.12 Інструкції визначено, що у разі звільнення працівників всі записи про роботу та винагороди, що внесені в трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Також своєю постановою Верховний суд від 06.03.2018 року у справі звернув увагу, що підставою для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, є відповідний стаж роботи, а не дотримання всіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. При цьому суд, надаючи оцінку діям Пенсійного фонду України, акцентував увагу на тому, що визначальним при зарахуванні стажу при призначенні пенсії є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів трудової книжки.

Отже, з вказаної вище позиції Верховного суду можна дійти висновку, що ПФУ зобов’язанй зарахувати стаж роботи заявнику у разі, якщо він підтвердить факт зайнятості на відповідних роботах. Аналогічним підтвердженням перебування клієнта В. у трудових відносинах є архівна довідка, в якій зазначається, що він працював у військовій частині та відповідний наказ, який підтверджує, що клієнт працював на посаді машиніста-кочегара, електрика і йому була нарахована заробітна плата. Відтак, записи трудової книжки та архівна довідка є достатніми та належними документами, які й підтверджують необхідний трудовий стаж клієнта В.

Основними вимогами у позовній заяві було визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та зобов’язати його призначити та виплачувати з 29.10.2019 року клієнту В. пенсію за віком.

30 січня 2020 року Волинський окружний адміністративний суд своїм рішенням позов задовольнив повністю.