назад

На Львівщині бабусі-піклувальнику збільшили розмір аліментів на утримання неповнолітньої дитини

Одним із найважливіших обов’язків батьків є виховання та матеріальне утримання дитини. Це, зокрема, виявляється в забезпеченні неповнолітньої дитини необхідними благами, що потрібні для її життя, розвитку та навчання. Батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей і непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі, чи позбавлені батьківських прав, чи дитина від них відібрана тимчасово.

Фахівчиня Буського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Сагата допомогла клієнтці у справі про збільшення розміру аліментів на утримання дитини.

З Надією Скорик (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань) після смерті її доньки залишилась проживати неповнолітня онука Зоряна. Дівчинка не хотіла проживати разом з батьком та братами, оскільки добре пам’ятала часи, коли батьки проживали разом та жорстоке ставлення батька до її покійної матері. Це спонукало бабусю звернутися в суд із заявою щодо позбавлення батька батьківських прав. Позов був задоволений, і пані Надія стала піклувальником для онуки.

Позаяк пенсіонерка отримує пенсією невеликого розміру, їй важко забезпечити онуку необхідними речами, харчуванням, матеріалами для навчання та медикаментами. До того ж дівчинка – дитина з інвалідністю. Ще за життя покійна мати дівчинки в судовому порядку стягнула аліменти з батька дитини, однак їх розмір – 370 грн. у місяць –  був занадто малий. Тож бабуся-піклувальник звернулася Золочівське бюро правової допомоги Буського місцевого центру з питанням, чи можливо зобов’язати батька, який позбавлений батьківських прав, надавати дитині утримання у більшому розмірі.

Юристка Ольга Сагата пояснила клієнтці, що вона, як малозабезпечена непрацездатна особа,має право на безоплатну вторинну правову допомогу, та склала позовну заяву про збільшення розміру аліментів. В процесуальному документі фахівець вказала, що підставами для збільшення розміру аліментів є  складне матеріальне становище бабусі та стан здоров’я дитини.

Позовну заяву було подано до суду. “Горе-батько” вимоги щодо збільшення розміру аліментів повністю заперечив, просив суд відмовити у позові, обгрунтовуючи свою позицію тим, що на його утриманні перебуває троє дітей, він є безробітним та перебуває у вкрай складному матеріальному становищі. Проте суд дослухався до аргументів представника клієнтки, Сагатої Ольги, та збільшив розмір аліментів на утримання дитини.

Коментує юристка Буського місцевого центру з надання БВПД Ольга Сагата:

Які підстави збільшення розміру аліментів?

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом збільшено за рішенням суду за позовом одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров’я одержувача аліментів  та в інших випадках, передбачених Сімейним Кодексом України.

Які документи потрібно додавати до позовної заяви?

Доказами по справі можуть бути довідки про розмір заробітної плати, пенсії, соціальних допомог або ж про їх відсутність; довідки про стан здоров’я одержувача аліментів або дитини; документи, які свідчать про зміни в сімейному стані, наприклад копії свідоцтв про народження в одержувача аліментів інших дітей.

Чи є позбавлення батьківських прав підставою для припинення обов’язку по сплаті аліментів?

Однозначно ні. Позбавлення батьківських прав батька чи матері дитини не припиняє їхнього обов’язку надавати дитині матеріальне утримання.