назад

На Рівненщині чоловік три роки сплачував аліменти на утримання дитини колишній дружині,хоча донька весь чай час проживає з ним

Сімейне життя не склалось. Як наслідок – розлучення, поділ майна подружжя, визначення місця проживання дитини, аліменти. В наш час – це звичайна практика. Розрив шлюбних відносин не звільняє батьків від обов’язку утримувати дітей до їх повноліття. Інколи, колишнє подружжя самостійно домовляється щодо матеріальної частки участі кожного в утриманні спільної дитини. Подекуди це питання вирішується через суд призначенням аліментів. А як розв’язати рівняння, в якому дитина вже декілька років проживає з батьком, проте, той продовжує сплачувати колишній дружині аліменти, які були їй призначені судом, через те, що на момент розлучення, дитина лишалась з нею? Про це наша наступна історія.

Пан Анатолій (ім’я змінено) одружився у 2009 році. Через 4 роки у подружжя народилась донька. Але щасливе сімейне життя не склалось. Вже у 2016 році пан Анатолій зі своєю дружиною пані Веронікою (ім’я змінено)  стали проживати окремо, а через рік – розлучились офіційно.

На момент розлучення донька проживала з матір’ю, тому суд вирішив стягувати з пана Анатолія на користь колишньої дружини аліменти на утримання дитини.

Проте, вже того ж року, батько забрав доньку до себе і до цього часу вона проживає разом з ним. Пан Анатолій повністю її утримує та займається вихованням. Хоча, разом з тим, продовжує сплачувати колишній аліменти на дитину. Зі слів батька, колишня дружина, хоч і отримує аліменти на доньку, проте, не надає жодної матеріальної допомоги на утримання дитини. Натомість, кошти витрачає на власний розсуд та полюбляє хильнути чарку.

Ось така історія і привела його до Радивилівського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання БВПД. Чоловік хотів через суд припинити стягнення з нього аліментів на утримання доньки, яка і так проживає з ним.

До відділу «Радивилівське бюро правової допомоги» в січні 2020 р. звернувся пан Анатолій (ім’я змінено), що потребував фахової юридичної допомоги у вирішенні питання щодо припинення стягнення з нього аліментів на утримання неповнолітньої дочки.

Допомогти чоловіку взялась фахівчиня бюро Інна Стародуб. Уважно вивчивши справу клієнта, вона  підготувала цивільний позов щодо припинення стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дочки.

Розглянувши усі матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги клієнта підлягають до задоволення повністю.

Коментує головний спеціаліст відділу «Радивилівське бюро правової допомоги» Інна Стародуб:

 «Відповідно до ст. 141 Сімейного кодексу України  мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.Згідно із ст. 179 Сімейного кодексу України, аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання. З аналізу норми частини 2 статті 181 Сімейного кодексу  випливає, що право на отримання аліментів на дитину має той із батьків, з ким проживає дитина, а відповідний  обов’язок сплачувати аліменти на дитину той з батьків, хто проживає окремо від неї. Отож, нормами Сімейного кодексу України передбачається, що припинення стягнення аліментів є можливим у тому випадку, коли одержувач аліментів, наприклад, мати дитини не витрачає отримувані нею аліменти на дитину, дитина проживає з батьком і він повністю її утримує. У такому випадку відбувається припинення стягнення аліментів на ім`я одержувача аліментів. При цьому обов`язок платника аліментів утримувати дитину не припиняється»

Судова справа №  578/165/20