назад

На Рівненщині чоловіку відмовлено в призначенні пенсії, через недобросовісних роботодавців

Судитися з Пенсійним фондом України для юристів системи БПД – буденна справа. До центрів та бюро правової допомоги часто звертаються громадяни, яким ПФУ з тих чи інших причин відмовив в нарахуванні пенсії. Комусь не вистачило страхового стажу, в когось виявлено помилки в документах. А подекуди, людині відмовляють, бо за неї не сплачено ЄСВ. Що робити, коли виявилось , що недобросовісні роботодавці зробили такий «подарунок» і тепер відмовлено в пенсії? Відповідь – звертатись до системи безоплатної правової допомоги! Про це наша наступна історія.

В часи «білих комірців»  та офісної роботи, заробляти собі на хліб  арматурником-бетонником чи слюсарем-монтажником – праця не з легких. Коли ж людина досягає поважного віку – то розраховує на пенсію, як заслужений відпочинок. Прикро і досить неприємно, отримувати відмову в нарахуванні довгоочікуваної пенсії, через те ,що люди, на яких сумлінно працював роками, не сплачували за тебе єдиний соціальний внесок.

Таку історію розповів чоловік, що завітав до Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги. Пан Дмитро (ім’я змінено) вже досяг пенсійного віку, зібрав необхідні документи та подав їх до ПФУ. Натомість, неочікувано для себе, – отримав відмову у призначенні пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувало чоловіку всього 20 років страхового стажу, замість необхідних 27. Допомогти чоловіку взявся фахівець Рівненського місцевого центру з надання БВПД Юрій Висоцький.

«Мій клієнт працював на декількох місцевих підприємствах. Працевлаштований був офіційно. Був арматурником-бетонником та слюсарем-монтажником. І, зібравшись на пенсію, виявив, що роботодавці не сплачували за нього страхові внески до Пенсійного фонду. Вийшло, що більше 10 років трудової діяльності – йому не зараховані. Відстоювати його право на призначення пенсії довелось через суд», – розповів Юрій Висоцький.

Ознайомившись із справою чоловіка, фахівець Рівненського місцевого центру з надання БВПД підготував адміністративний позов про визнання відмови  ГУ ПФУ в Рівненській області у зарахуванні до страхового стажу клієнта періодів його трудової діяльності у недобросовісних роботодавців протиправною та зобов’язання зарахувати вказаний період трудової діяльності до страхового стажу.

Апелював юрист до того, що  сплата внесків є обов’язком  роботодавців та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків до  Пенсійного фонду. Пан Дмитро був позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період, що є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Тому, невиконання іншими особами своїх зобов’язань не повинно створювати негативних наслідків для когось іншого.

В результаті судового засідання, перевіряючи фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що пан Дмитро не повинен відповідати за неналежне виконання підприємствами-страхувальниками свого обов’язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості  підприємствами по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії панові Дмитру періодів його роботи на підприємствах.

Довідково:

Стаття 46 Конституції України гласить, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу (у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 – не менше 27 років).

Частиною 1 ст. 24 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 – 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 3 статті 20 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність

Посилання на рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/95848472