назад

Вибороли право на спілкування з онуками

Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків.

Батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Спілкування з дідом, бабою є реалізацією одного з найважливіших прав дітей – права на сімейне виховання.

До відділу «Рівненське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулося літнє подружжя.

Пані Галина та пан Василь хотіли отримати право спілкуватися  та брати участь у вихованні двох онуків. Їхній син помер, а невістка Валентина забороняла бачитися з дітьми.

Захищати інтереси клієнтів у суді було доручено начальнику бюро Ілоні Куль. Вона склала та подала до суду позовну заяву про усунення перешкод у спілкуванні з внуками.

На суді пані Валентина розповіла, що вона має результати дослідження практичного психолога, відповідно до яких дід  та баба нібито становлять небезпеку для дітей.

Щоб спростувати такий недостовірний доказ, Ілона Куль заявила клопотання про проведення судово-психологічної експертизи за участі незалежного експерта – лікаря психолога спеціалізованого закладу. Його висновок спростував результати дослідження практичного психолога та вказував, що “індивідуально-психологічні особливості літніх людей не містять вад, які безумовно могли б негативно вплинути на емоційний стан та  психічний розвиток дітей”.

Вивчивши матеріали справи, Рівненський  районний суд виніс рішення,  яким заяву клієнтів  про отримання права  спілкуватися  та брати участь у вихованні внуків задоволено повністю. (Судова справа №570/3076/18). Клієнтам залишилося лише дочекатися набрання законної сили рішення суду.

Коментує начальник Рівненського бюро правової допомоги Ілона Куль:

Статтею 257 Сімейного кодексу України передбачено безумовне право баби та діда на виховання внуків, що включає спілкування. Законодавцем визначено механізм здійснення права баби та діда, прабаби, прадіда на виховання внуків і правнуків, який проявляється в: (а) покладенні обов`язку на батьків чи інших осіб, з якими проживає дитина не перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків; (б) закріпленні права баби діда, прабаби, прадіда у разі наявності перешкод у вихованні та спілкуванні із внуками, правнуками на звернення до суду з позовом про їх усунення (частини друга, третя статті 257 СК України). Обставини щодо наявності перешкод у спілкуванні з внуками відкрито визнаються відповідачем, а отже, не потребують доказуванню. Зважаючи на те, що позивачі, спілкуючись з внуками, реалізують свої права на підставі прямої норми Закону, то саме відповідач в процесі судового розгляду, користуючись наданими процесуальними можливостями, зобов’язаний довести ті обставини, на які посилається як на підставу власних заперечень.