назад

На Рівненщині фахівці системи БПД через суд доводили, що клієнтка має право на пенсію за віком

Трудовий (пенсійний, страховий) стаж є найважливішим фактором при призначенні пенсії. Від його розміру залежить право людини на той чи інший вид пенсії, а також сума пенсійних виплат. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 1 січня 2004 року, тобто до вступу в силу Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є трудова книжка. Основним місцем роботи фізичної особи-підприємця є здійснювана ним підприємницька діяльність. Однак, через відсутність нормативного акту, що регулює порядок здійснення записів у трудовій книжці підприємця, вона не може використовуватися в якості підтвердження стажу.

До Дубенського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Олена (ім’я змінено), яка потребувала допомоги у вирішенні питання щодо зарахування до страхового стажу періоду ведення підприємницької діяльністю з метою призначення в подальшому пенсії за віком.

Жінка розповіла, що у серпні 2019 року звернулася із заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області задля призначення пенсії за віком. Однак їй було відмовлено у зв’язку з відсутністю необхідного стажу роботи 26 років. Зокрема, у наданій нею довідці про реєстрацію особи як суб’єкта підприємницької діяльності не було зазначено систему оподаткування. Внаслідок цього період зайняття підприємницькою діяльність з 1998 по 2002 р. їй не було зараховано до страхового стажу і він становив 23 роки 01 місяць 26 днів.

Пані Олена намагалася самостійно вирішити цю проблему, у зв’язку з чим звернулася до органів Державної фіскальної служби для отримання додаткової інформації за період зайняття нею підприємницькою діяльністю з 1998 по 2002 роки. Однак листом її було повідомлено про те, що надати інформацію за цей період неможливо, у зв’язку з тим, що дані документи виділені до знищення як такі, що не мають науково-культурної цінності та втратили практичне значення.

Не погоджуюсь з вищевказаним рішенням органу Пенсійного фонду України та не маючи матеріальної можливості оплатити послуги адвоката, пані Олена і вирішила звернутись до бюро правової допомоги.

Під час спілкування з клієнткою керівник бюро Анатолій Андріюк розповів  їй про право на оскарження дій органу Пенсійного фонду України шляхом подання відповідної позовної заяви до Рівненського окружного адміністративного суду.

Уважно розглянувши справу клієнтки, фахівець бюро підготував адміністративний позов про визнання протиправною діяльність та зобов’язання вчинити певні дії з вимогою визнати дії органу Пенсійного фонду України протиправними та зобов’язати зарахувати до страхового стажу клієнтки період зайняття нею підприємницькою діяльністю з 1998 р. по 2002 р.

За результатами судового розгляду справи позов клієнтки задоволено повністю.

Рішення суду набрало законної сили.

Коментує керівник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання БВПД Анатолій Андріюк:

«Суд дійшов висновку, що в даному випадку, пані Олена не може бути позбавлена свого права на зарахування до страхового стажу періоду зайняття підприємницькою діяльністю через не зазначення системи оподаткування у наданих нею довідках, оскільки, як встановлено з матеріалів справи, така інформація відсутня у зв`язку із знищенням документів не з її вини, тобто у зв`язку з обставинами, що не залежали від її волі і на які вона не могла вплинути. Окрім того, слід врахувати, що клієнтка зі свого боку вчинила всі залежні від неї дії для підтвердження факту зайняття підприємницькою діяльністю, і у неї відсутня будь-яка можливість в інший спосіб отримати відомості, зазначені у вищевказаних довідках».