назад

На Рівненщині фахівці системи БПД допомогли чоловіку визнати батьківство

Трапляються випадки, коли потрібно доводити у суді, що ти насправді є батьком своєї дитини. Народження дитини є не тільки радісною подією, а й з ним пов’язано виникнення певних прав і обов’язків у батьків. Ця визначальна подія у житті кожної сім’ї зобов’язує  визначити походження дитини, яке і є підставою для виникнення прав і обов’язків матері та батька. Встановлення материнства не потребує додаткових юридичних дій не має значення, чи перебуває мати у шлюбі. Та виникають обставини, коли жінка народжує дитину не в шлюбі. В такому разі запис про батька дитини у книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім’я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.

Подібна історія трапилася у Володимирці. До Володимирецького бюро правової  допомоги завітала молода пара з немовлям на руках.  Пан Микола повідомив, що у свідоцтві про народження його сина, яке було видано на підставі довідки з пологового будинку, відсутній запис про нього, як батька,  оскільки дитина була народжена не у шлюбі.  Більше того, як виявилося, у матері дитини не має документів, що підтверджують її особу, а також відсутні правові підстави для надання їй дозволу на імміграцію чи оформлення набуття громадянства України. На момент звернення, вона  також не може набути правового статусу особи без громадянства України, оскільки ще не вступив у дію Закон, який визначає процедуру визнання особи без громадянства. Таким чином, ні зареєструвати шлюб, ні здійснити державну реєстрацію народження дитини, де зазначити Миколу батьком дитини у досудовому порядку неможливо.

Єдиним виходом стало внесення відомостей про батька дитини до актового запису про її народження, який і зміг би бути законним представником дитини допоки мати не набуде одного із передбачених законодавством правових статусів для легального проживання в Україні.

Цією справою зайнялася фахівчиня Володимирецького бюро правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання БВПД  Ірина Омельчук.

Вивчивши матеріали справи юристка підготувала позовну заяву про визнання батьківства та внесення змін про батьківство до актового запису про народження дитини, який було направлено до суду. Відтак Володимирецьким районним судом Рівненської  області винесено рішення про задоволення позовних вимог клієнта, яке наразі набуло законної сили. Батькам видали нове свідоцтво про народження сина, де правильно був вказаний батько дитини.

Довідково: Відповідно до ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

Згідно ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільно процесуального кодексу.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

Відповідно до ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.