назад

На Рівненщині жінці допомогли встановити факт родинних відносин з покійним сином для прийняття спадщини

Дуже часто трапляються випадки, коли люди не звертають уваги на правильність написання своїх прізвищ, імен та по батькові, де кожна буква відіграє чи не ключову роль в юридичному полі. Проте, такі помилки заважають належним чином реалізувати свої права й потребують виправлення. Що ж робити, коли така помилка у правовстановлюючих документах допущена, а людини немає в живих? Хто зможе її виправити?

Ще у жовтні минулого року до Володимирецького бюро правової допомоги звернулась пані Світлана (ім’я змінене) тому що не могла успадкувати майно після смерті свого сина. Проблема полягала у тому, що у багатьох правовстановлюючих документах (свідоцтві про смерть, свідоцтві про народження, тощо) покійного сина та пані Світлани їхні прізвища зазначені по-різному: допущена граматична помилка у написанні букви «і» та «и».

Для вирішення ситуації Наказом про надання БВПД для складання процесуальних документів, а згодом і для  здійснення представництва інтересів у суді призначили працівника Володимирецького бюро правової допомоги  Ірину Омельчук.

В першу чергу, вона склала заяву про встановлення факту родинних відносин матері з сином й разом з пані Світланою направили її до суду.Факт родинних відносин між померлим і клієнткою підтверджувався співпадінням зазначення їхніх родових прізвищ, які відображені в наданих суду документах та тим, що за життя померлий і заявник підтримували родинні стосунки, та взаємовідносини між ними були як матері та дитини.

Також, факт родинних відносин з сином підтверджувався письмовими поясненнями свідків, які постійно з спілкувалися з сім’єю клієнтки, зокрема племінника та сусідки пані Світлани.

Після відкриття провадження по даній справі працівник центру у суді захищала інтереси клієнтки. Зрештою, вивчивши усі матеріали справи суд, рішенням Володимирецького суду Рівненської області від 11.01.2020 року заяву про встановлення факту родинних відносин задоволено в повному обсязі.

 

Коментує фахівець Володимирецького бюро правової допомоги Сарненського МЦ з надання БВПД Ірина Омельчук: 

Які є підстави для звернення до суду для встановлення факту родинних відносин?

Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» (далі постанови Пленуму) із змінами та доповненнями від 25.05.1998, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право. Спорів щодо спадкового майна між нами не існує.

Чи може суд відмовити у розгляді подібної заяви?

Відповідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 р. “Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вбачається, що суди не можуть відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявником вже вирішено це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах цивільного стану.

З роз’яснень п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 р. “Про судову практику у справах про спадкування” вбачається, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем.