назад

На вкраденому велосипеді далеко не заїдеш: історія учасника програми з відновного правосуддя на Сумщині

Максим (ім’я змінено з етичних міркувань) вже сто разів пошкодував про той свій необдуманий вчинок, який скоїв серпневого вечора в рідному місті на Сумщині. Тоді він відчував себе крутим та безстрашним, не задумуючись про те, що вже зовсім скоро матиме геть інший статус – підозрюваного, а в найближчому майбутньому на нього чекатиме суд і загроза мати клеймо злочинця. І якби не його участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», невідомо, як би склалася подальша доля хлопця.

Того вечора Максим побачив біля місцевого магазину чужий велосипед. Довго не задумуючись, хлопець викрав його, не надто переймаючись наслідками свого вчинку.  У подальшому збитки були оцінені в 1167 гривень. А неповнолітній Максим став обвинуваченим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.І ст.186 КК України за фактом відкритого викрадення чужого майна (грабіж).

Рятівним шансом для Максима стала участь в проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що діє в Україні. За умови участі у програмі, якщо неповнолітній вчинив нетяжкий злочин вперше, відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде ресоціалізацію, його звільнять від кримінальної відповідальності та закриють кримінальне провадження.

Захисник звернувся до суду з клопотанням про звільнення хлопця від кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальне правопорушення. Клопотання було мотивоване тим, що Максим добровільно взяв участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» та успішно її завершив.

Медіатором у даній справі виступила адвокат системи БПД Сумщини Олена Дерев’янко. Вона, відповідно до доручення Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області, а також згідно з умовами програми, провела кілька медіаційних зустрічей з неповнолітнім підозрюваним, його законним представником та потерпілим, результатом чого стало примирення сторін. Потерпілий, у свою чергу, навіть відмовився від відшодування шкоди.

Тож суд звільнив хлопця від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрили.

«Це один з перших успішних кейсів на Сумщині в межах «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». І він вкотре продемонстрував свою ефективність та необхідність. Сподіваємося, що хлопець переосмислив свої вчинки та поведінку, й в подальшому його доля складеться успішно», – підсумувала заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області, куратор Програми на Сумщині Валентина Волобуєва.