назад

Набуття, відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, міни, дарування тощо)

Громадянка с. Кирнасівка звернулась до працівників відділу “Могилів-Подільського бюро правової допомоги”  Томашпільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з проханням роз’яснити їй про підстави припинення права власності на земельну ділянку та порядок відчуження землі іноземцем. Повідомила, що її дочка, після смерті батька вступила у спадщину, до складу якої входила земельна ділянка, з часом переїхала на постійне проживання за кордон та прийняла громадянство іншої держави.

Земельний кодекс України визначає підстави, порядок і механізм припинення права власності на земельну ділянку :

1    добровільна відмова власника від права на земельну ділянку;

2    смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця;

3    відчуження земельної ділянки за рішенням власника;

4    звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора;

5    відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб;

6    конфіскація за рішенням суду;

7  невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Відповідно ч. 5 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватися у власність іноземцям, особам без громадянства.  Іноземці та особи без громадянства можуть отримати землі сільськогосподарського призначення лише у спадок.
Якщо такі землі прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, то протягом року з моменту отримання права на них зазначені особи мають їх відчужити (ч. 4 ст. 81, ст. 145 ЗК).

При цьому Земельний кодекс України, яким встановлено заборону купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не поширюється на ці правовідносини.

У випадках коли земельна ділянка не відчужена, право власності на неї іноземців та осіб без громадянства припиняється, тобто вона підлягає примусовому відчуженню (п. «е» ч. 1 ст. 140 ЗК). Примусове припинення права власності на земельну ділянку здійснюється виключно в судовому порядку (п. «д» ч. 1 ст. 143 ЗК).

Якщо Ви бажаєте добровільно відчужити земельну ділянку сільськогосподарського призначення, Ви може зробити це шляхом укладенням відповідної цивільно-правової угоди (купівлі-продажу, міни, дарування тощо).

При цьому, як уже було зазначено, мораторій на купівлю-продаж або іншим чином відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення на ці правовідносини не поширюється.

Крім того, якщо земельна ділянка, успадкована іноземним громадянином, перебуває в оренді, то згідно із ст. 9 Закону України “Про оренду землі” орендар має переважне право на придбання її у власність за умови, що відповідно до закону він може мати у власності таку ділянку та сплачує ціну, за якою вона продається. Орендодавець (спадкоємець-іноземець) зобов’язаний письмово повідомити орендаря про намір продати земельну ділянку із зазначенням її ціни та інших умов продажу.

Якщо орендар відмовляється від свого переважного права на придбання орендованої земельної ділянки, то до нового власника такої ділянки переходять права та обов’язки орендодавця за договором оренди цієї ділянки. Тобто орендар має право продовжувати користуватися такою ділянкою до закінчення строку дії договору оренди.

Одночасно звертаємо Вашу увагу, що дана відповідь не є нормативно-правовим актом та має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм.

Консультацію підготовлено з використанням довідково-інформаційної платформи правових консультацій «WikiLegalAid» (https://wiki.legalaid.gov.ua)

Також, у разі виникнення додаткових питань чи потреби у допомозі складанні заяв (звернень) Ви можете зателефонувати за тел.:(04337) 6 21 04 або звернутись за електронною адресою: [email protected], а також через скриньку звернень громадян, що знаходиться за адресою : м.Могилів-Подільський, вул. Сагайдачного, 1/30 (І поверх) відділ “Могилів-Подільське бюро правової допомоги” Томашпільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 Юридичну консультацію надав заступник начальника відділу «Могилів-Подільське бюро правової допомоги»

Василь Доровський 

Довідково: Більш детально на https://wiki.legalaid.gov.ua/