назад

Надання статусу учасника бойових дій

До Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) звернувся клієнт (далі – Заявник) з питання підготовки процесуальних документів та представництва його інтересів з питань надання статусу учасника бойових дій.

Розглянувши звернення клієнта, для забезпечення належної підготовки процесуальних документів та представництва інтересів у суді, прийняли рішення про уповноваження працівників відділу правопросвітництва та надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевого центру для надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнту, які підготували адміністративний позов до ГУНП Національної гвардії України про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного управління Національної гвардії України (далі – Комісія) і надання Позивачу статусу учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 17.05.2013 по 27.06.2014 Позивач проходив військову службу. На підставі Указу Президента України від 17.02.2015 №88/2015 «Про строки проведення чергових призовів, чергові призови громадян України на строкову військову службу та звільнення в запас військовослужбовців у 2015 році» Позивач 22.04.2015 звільнений в запас.

Однак, на час прийняття рішення, правових підстав для надання статусу учасника бойових дій Позивачу немає, оскільки в наданих на розгляд Комісії матеріалах термін залучення позивача до проведення АТО складає 27 календарних днів, що не відповідає вимогам Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій.

Позивач вважає таке рішення Комісії безпідставним, оскільки його безпосередня участь у період з 01 по 27 червня 2014 року та належним чином підтверджена, а тому застосуванню підлягають правові норми Порядку в редакції, яка діяла на час їх виникнення, тобто до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 № 602, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі та просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять інформацію про те, що протягом місячного строку після завершення особою виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення до Комісії подавались документи щодо встановлення Позивачу статусу учасника бойових дій, що свідчить про недотримання командиром військової частини 3024 Національної гвардії України вимог Порядку.

У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд Комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу.

Аналізуючи норми закону, які регулюють дані відносини, суд приходить до висновку, що законодавством чітко визначено сукупність обставин, за яких особа може отримати статус учасника бойових дій.

Суд зазначає, що до Комісії Позивач звернувся самостійно та подав необхідні документи для встановлення йому статусу учасника бойових дій.

За таких обставин, документи, що подавалися на розгляд Комісії на переконання суду містять достатні докази для відповідного висновку про наявність у позивача права на набуття статусу учасника бойових дій.

Відтак, висновки Комісії, від 05.11.2020 № 14 щодо відсутності необхідного терміну залучення Позивача до проведення АТО, є безпідставними та такими, що спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи Позивача, відповідач під час розгляду справи не надав оскільки не скористався правом подання відзиву на позовну заяву.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення:

  • визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного управління Національної гвардії України від 05.11.2020 №14 про відмову в наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
  • зобов`язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Головного управління Національної гвардії України прийняти рішення про надання Позивачу статусу учасника бойових дій.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером  № 300/54/21.