назад

Насильство у сім’ї – не треба мовчати!

25-го листопада, за ініціативи ООН, відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
Як свідчать дослідження, приблизно кожна третя жінка на планеті в тій чи іншій формі переживали насильство в сім’ї. Україна в цьому сумному показнику не є виключенням.

Під час карантину рівень домашнього насильства, на жаль, зріс. Одна із проблем – неможливість ізолювати жертву від агресора.

Пані Валентині (ім’я змінено з етичних міркувань) на момент реєстрації шлюбу виповнилося майже 30 років, вона мала вищу освіту та хорошу роботу. Спочатку подружнє життя складалося якнайкраще, народилася донька. Щоправда Валентині не подобалася, що чоловік зовсім не проти перехилити чарчину, але вона заспокоювала себе тим, що таке відбувається не дуже часто, і взагалі всі чоловіки випивають по троху.

Кардинально ситуація змінилася на 11 році подружнього життя. Чоловік втратив роботу, почав щодня пиячити та погрожувати жінці. Останньою краплею для Валентини став день, який вона запам’ятає назавжди. Саме цього дня чоловік намагався вдарити їхню доньку, мати стала на захист дитини, у відповідь чоловік сильно побив її. Співробітники поліції, що виїхали на виклик переляканої дитини, винесли стосовно нього терміновий заборонний припис.

До Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валентина звернулася, щоби оформити розлучення з чоловіком та стягнути аліменти на утримання спільної доньки, оскільки 3 місяці від нього не було жодної звістки.

Коментує юрист центру Роман Непочатов:

Пані Валентина на першій зустрічі одразу сказала, що не те, що бачити чоловіка не хоче, а й навіть чути про нього. На її прохання було складено позов про розірвання шлюбу та заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Роздільнянський районний суд Одеської області задовольнив наші вимоги в повному обсязі та прийняв рішення на користь клієнтки.

Чим запам’яталася ця справа?

В таких справах мені досить не легко зберігати нейтральність, стримуватися та не давати оцінку чоловікам-кривдникам. Взагалі сам факт насильства в будь-якому прояві є абсолютно неприпустимим, а якщо насильство вчиняє чоловік до дружини, з якою він прожив не один рік, спільно виховував дитину такій поведінці не може бути виправдання.

Як жертві домашнього насильства отримати правову допомогу?

В 2018 році були внесені зміни до законодавства, відповідно до яких розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Відтоді жертви домашнього насильства можуть отримати допомогу в складенні процесуальних документів та представництва їхніх інтересів в судах та інших державних органах.

Для цього необхідно звернутися до найближчого з місцевих центрів з надання вторинної правової допомоги (адреси та електронні пошти таких центрів можна дізнатися на офіційному сайті системи безоплатної правової допомоги https://www.legalaid.gov.ua/ або за телефоном 0800 213 103).

Чи передбачені спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству?

Так, законодавством передбачені спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, зокрема
1. терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
2. обмежувальний припис стосовно кривдника.

Що це за приписи, у чому їхня відмінність?

Терміновий заборонний припис стосовно кривдника – виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України терміном до 10 діб у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Він може містити таки заходи:

 • зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Обмежувальний припис стосовно кривдника – встановлений у судовому порядку (на строк до 6 місяців) захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

Заходами, які можуть бути застосовані до кривдника на підставі обмежувального припису, є:

 1. заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
 2. усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
 3. обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
 4. заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;
 5. заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 6. заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Чому у випадку з пані Валентиною не було винесено обмежувального припису?

Єдина причина того, того, що така заява до суду направлена не була – небажання самої клієнтки. За її словами, після того, як працівники поліції винесли терміновий заборонний припис і зобов’язали чоловіка покинути їхній будинок, він злякався і взагалі зник з її поля зору.

Що б Ви порадили особам, які стали жертвами домашнього насильства?

Основна порада – не мовчати! Звертайтеся за допомогою, вихід можна знайти з будь-якої ситуації, головне – зробити перший крок.

Отримати безоплатну юридичну консультацію або роз’яснення з правових питань можна:

– у будь-якому офісі з надання безоплатної вторинної правової допомоги (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД: https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ )
– за телефоном Єдиного контакт-центру системи БПД: 0800-213-103 (цілодобово та безкоштовно в межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів)

За 10 місяців цього року до системи безоплатної правової допомоги звернулися 940 постраждалих від домашнього насильства, яким був потрібен захист або представництво у суді. Далеко не всі постраждалі від домашнього насильства готові особисто прийти до центрів та бюро правової допомоги. Їм легше, а часто – безпечніше звернутися по допомогу телефоном, через інтернет.

Мобільний додаток “Безоплатна правова допомога”: https://cutt.ly/msJNRjJ
Телеграм-бот правова допомога з протидії насильству: https://t.me/Non_Violence_Bot

Постраждалі від домашнього насильства, які телефонують до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103, найчастіше звертаються щодо:

 • притягнення кривдника до відповідальності;
 • отримання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • порядку звернення до правоохоронних органів у зв’язку із вчиненням домашнього насильства;
 • видачі обмежувального припису та винесення термінового заборонного припису;
  зняття з реєстрації місця проживання;
 • порядку розірвання шлюбу;
 • стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини.