назад

Насильство в сім’ї: до та після карантину

Ситуація в Україні щодо вчинення домашнього насильства в сім’ї є вкрай невтішною, особливо в період пандемії COVID-19 , коли люди вимушено знаходяться дома. Через карантинні обмеження багато людей опинилися в небезпеці – зачинені в домівках зі своїми кривдниками, ізольовані від людей та ресурсів, які могли б їм допомогти.

Так, за статистичними даними кожна 5 жінка в Україні стикалася з тією чи іншою формою насильства, страждають від цього і чоловіки. Втім, 90% постраждалих від насильства – саме жінки. Протягом 2019 року зафіксовано понад 130 тис звернень громадян з приводу домашнього насильства, що на 15 % більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, з них 88 % – від жінок, 10 % – від чоловіків. Від дітей надійшло 1055 звернень.

Нагадаємо, що робити, якщо ви потерпаєте від домашнього насильства: покроковий алгоритм дій:

Крок 1. Негайно телефонуйте за номером «102» та при розмові з оператором зазначте, що вам потрібен саме екіпаж “ПОЛІНА” (поліція проти домашнього насильства), які реагують виключно на виклики, що пов`язані із домашнім насильством.

Які дії поліції? Екіпаж патрульної поліції має зафіксувати прояв домашнього насильства у будь-якій формі та вжити наступні заходи:

 • скласти протокол про адміністративне правопорушення (за ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення – вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування), який в майбутньому разом з матеріалами, що зібрані працівниками поліції на підтвердження факту домашнього насильства, надсилається до суду.
 • скласти терміновий заборонний припис стосовно кривдника (виноситься строком до 10 діб у разі у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи та має на меті такі обмежувальні заходи:
 1. зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи (така вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення);
 2. заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 3. заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Крок 2. Фіксація телесних ушкоджень. У разі, якщо Ви стали жертвою домашнього фізичного або сексуального насильства, негайно вирушайте на прийом до лікаря у травмпункт/судово-медичного експерта, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження і визначити ступінь їх тяжкості. В майбутньому це допоможе притягнути Вашого кривдника до кримінальної відповідальності.

Крок 3. Складення заяви про вчинення кримінального правопорушення. Зверніться до районного відділення поліції для складання письмової заяви про вчинення кримінального правопорушення, до якого слід додати копію висновку судово-медичного експерта. У такій заяві слід коротко та чітко описати всі обставини справи.

Крок 4. Звернення до суду з заявою про видачу обмежувального припису. Обмежувальний припис це – одне або кілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладання на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис виноситься судом строком від 1 до 6 місяців (може бути продовжений до 6 місяців).

Що може входити в обмежувальний припис?

 1. заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
 2. усунення перешкод в користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю особи, яка постраждала;
 3. обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
 4. заборона наближатися на певну відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 5. заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває в місці, невідомому кривдникові, переслідувати її і в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 6. заборона вести переписку, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Увага! Якщо Ви стали жертвою домашнього насильства та потребуєте правової допомоги – зверніться до Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, де Вас безкоштовно проконсультують з будь-якого питання або допоможуть скласти заяву до поліції про вчинення адміністративного правопорушення або заяву до суду про видачу обмежувального припису.

Детальніше про механізм захисту від домашнього насилля можна дізнатися у виступі на телеканалі Думская ТВ головного спеціаліста Другого одеського бюро правової допомоги – Миколи Крутія.