назад

Не дбаєш про дитину – плати додаткові витрати

Одним із найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливає не лише з усталених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини. Це, зокрема, виявляється в забезпеченні неповнолітньої дитини мінімально необхідними благами, що потрібні для її життя та виховання.

До Кельменецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Роман. Чоловік просив допомогти, адже залишився сам на сам із неповнолітньою дочкою, яка часто хворіла і потребувала додаткових коштів на своє утримання, а мати не тільки залишила дитину без материнської любові та підтримки, а ще й не бере участі в її утриманні.

Для надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнту призначили адвоката Надію Букатко, яка зібравши всі необхідні докази у цій справі, підготувала позовну заяву про стягнення додаткових витрат на дитину. Рішенням Кельменецького районного суду позовні вимоги клієнта задоволено та зобов`язано стягнути з колишньої дружини пана Романа додаткові витрати на дитину.

Справа № 717/822/21

Коментує адвокат Надія Букатко, яка співпрацює з системою БПД:

Які бувають додаткові витрати на дитину, що підлягають стягненню?

–  Періодичні витрати на лікування дитини (в тому числі на оздоровлення);

–  систематичні витрати, понесені у зв’язку з каліцтвом дитини чи постійною хворобою;

–  витрати на гуртки, заняття, які розвивають конкретні здібності дитини.

Хто зобов’язаний сплачувати додаткові витрати на утримання дитини?

Відповідно до ст. 185 Сімейного кодексу  України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Хто може стягнути додаткові витрати на дитину і кого можуть притягати до такої відповідальності?

Додаткові витрати на утримання дитини може стягнути лише той з батьків, з ким проживає дитина. Стягуючи додаткові витрати, матір/батько повинні довести наявність таких витрат відповідними чеками, квитанціями. Не варто забувати про те, що кожна сторона в суді повинна довести те, на що вона посилається.

При цьому відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 15.05.2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» для стягнення додаткових витрат на дитину, викликаних  особливими  обставинами, можна притягати лише батьків. У цих випадках ідеться про фактично зазнані або  передбачувані  витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

При одночасному розгляді вимог про стягнення  аліментів  і додаткових витрат вони мають бути визначені у рішенні окремо.

ВАЖЛИВО!

Згідно Закону України «Про судовий збір» за подачу позовної заяви до суду про стягнення додаткових витрат на утримання дитини, позивач звільняється від сплати судового збору.