назад

Не платив аліменти – муситимеш сплатити пеню

Обов’язок батьків утримувати дитину закріплений у Конституції України і Сімейному Кодексу України. Крім того, Законом України “Про охорону дитинства” визначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини. Та деякі батьки виконують цей обов’язок добровільно, інші, на жаль, примусово.

До Рокитянського бюро Білоцерківського місцевого центру звернулася пані Ірина. Вона розлучена, має двох дітей, колишній чоловік аліменти систематично не сплачує, хоча є рішення суду про їх стягнення. Крім того, за ухилення від сплати аліментів чоловіка притягали до адміністративної відповідальності, накладали стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт. Результатів це не дало.

Державний виконавець наклав штраф у зв`язку з наявністю заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 2 роки. Загальна заборгованість зі сплати аліментів на утримання дітей та утримання Ірини до досягнення меншою дитиною трирічного віку складає понад 95 тис. грн. Жінка перебуває в декреті і не має можливості вийти на постійну роботу, тож коштів в сім’ї бракує. Батько дітей мешкає в іншій області, з ними не спілкується, і дійти якоїсь згоди не вдається.

Пані Ірину цікавило питання, як стягнути заборгованість зі сплати аліментів.

Працівниця Рокитнянського бюро Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД Юлія Горьова зібрала відповідні документи  і роз`яснила Ірині її право на звернення до суду за захистом своїх прав та прав її дітей, спираючись на вимоги Сімейного кодексу України.

«У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості», – пояснила Юлія Горьова.

До суду було підготовано позовну заяву про стягнення заборгованості та пені за прострочення сплати аліментів. Суд позов задовольнив повністю.

Справа: 675/4015/20 Кам`янець – Подільський міськрайонний суд