назад

Недобросовісне виконання умов спадкового договору є підставою для його розірвання

За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно. Спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень. Також спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача

До юристів Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пенсіонерка Тамара Іванівна, яка свого часу уклала спадковий договір зі своїм онуком Максимом. За умовами договору онук після її смерті набував право власності на квартиру, а натомість зобов`язувався забезпечити їй довічний догляд. З часом з’ясувалось, що умови договору онук виконувати не хотів, посилаючись на свою зайнятість. Отож Тамара Іванівна вирішила розірвати договір. Онук же в свою чергу добровільно розривати домовленості не бажав, не залишивши бабусі іншого вибору, як звернутись до суду.

Юрист Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Іван Перевертайло допоміг клієнтці скласти позовну заяву про розірвання спадкового договору. До позовної заяви було додано всі необхідні копії документів для підтвердження обставин справи. Нікопольський міськрайонний суд  повністю задовольнив вимоги клієнта та розірвав спірний договір, в результаті чого була знята і заборона відчуження на квартиру.

Коментує юрист Нікопольського місцевого центру з надання БВПД Анатолій Бережний:

Які переваги спадкового договору ? На відносини зі спадкового договору не розповсюджується правило про обов’язкову частку в спадщині, тому зацікавленість в укладенні спадкового договору може бути обумовлена тим, що саме спадковий договір надасть можливість відчужувачеві вирішити долю права власності на майно на випадок смерті так, що на це майно не зможуть претендувати ті спадкоємці, за якими закон передбачає право на обов’язкову частку в спадщині.

Юрист підкреслює, що лише з моменту смерті відчужувача до набувача переходить право власності на майно відчужувача. Спадковий договір надає можливість відчужувачеві – фізичній особі передати право власності на майно іншій особі – набувачеві в разі смерті. При цьому відчужувач зберігає за собою до смерті право власності на це майно, чого, зазвичай, й бажає пересічний громадянин, щоб усунути можливі ризики, які можуть бути створені недобросовісною поведінкою набувача.

 Враховуючи, що найчастіше на стороні відчужувача у спадковому договорі виступає особа похилого віку, укладення спадкового договору не створює додаткових перешкод й для призначення відчужувачеві субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, – зазначає фахівець. – На майно, яке є предметом спадкового договору, нотаріус накладає заборону відчуження. Таким чином, уклавши спадковий договір, відчужувач втрачає лише право розпорядження майном в силу накладеної заборони відчуження, водночас продовжує володіти та користуватися ним, тобто експлуатувати відповідно до призначення, а також здобувати корисні властивості. Визначивши долю права власності на майно шляхом укладення спадкового договору, відчужувач вже не має права скласти щодо цього майна заповіт.