назад

Моральна шкода – за неналежне виконання обов’язків державним виконавцем

До Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги звернулася пані Ольга. Жінка хотіла отримати моральне відшкодування з Державної виконавчої служби.

Влітку 2019 року пані Ольга отримала судовий наказ на стягнення аліментів з колишнього чоловіка, який відмовлявся допомагати утримувати їх спільних дітей – 2-річного Дениса та 5-річного Ігоря. Тоді ж жінка звернулася до Державної виконавчої служби, яка здійснює примусове виконання рішення суду. Проте, проходив місяць за місяцем, а кошти на рахунок матері двох дітей не надходили. На усні звернення жінки державні виконавці не реагували.

Така бездіяльність державного виконавця призвела до виникнення заборгованості ао аліментах в розмірі понад 18 тис. гривень. На той час пані Ольга перебувала у декретній відпустці, не могла працювати і заробляти кошти, щоб належним чином забезпечувати достойній рівень життя двох малолітніх дітей.

Попри це, колишньому чоловіку Ольги та батькові двох дітей вдалося уникнути адміністративної відповідальності за ухиляння від сплати аліментів через неналежне оформлення державним виконавцем матеріалів справи по притягненню його до відповідальності.

Через бездіяльність державного виконавця затримка виконання рішення суду була понад дев’ять місяців. Жінка не мала жодної підтримки зі сторони батька дітей, а тому була змушена шукати гроші, аби мати можливіть годувати, лікувати дітей, купувати їм одяг. Все це завдавало їй моральні страждання, а також вплинули на її звичний спосіб життя, оскільки вона змушена була звертатися за захистом своїх прав до різних органів державної влади та суду.

Тернопільський місцевий центр з надання БВПД уповноважив представляти клієнтку юристку Оксану Тимчишин. Вона підготувала позовну заяву до Державної виконавчої служби про відшкодування моральної шкоди та клопотання про звільнення від сплати клієнткою судового збору. Ця справа тривала понад рік. За результатами її розгляду суд першої інстанції і апеляційний суд дійшли до висновку, що державний виконавець заподіяв пані Ользі моральну шкоду, внаслідок якої вона зазнала душевних страждань, пов`язаних із несвоєчасним виконанням судового рішення про стягнення аліментів на двох малолітніх дітей. При цьому, враховуючи характер правопорушення, глибину фізичних та душевних страждань, суд вирішив стягнути в користь Ольги 5 тис. гривень грошового відшкодування завданої моральної шкоди.

Рішення суду 1 інстанції 

Рішення апеляції