назад

Неповнолітній крадій: чи є шанс на виправлення? Історія відновного правосуддя на Сумщині

Ця історія сталася в місті Конотоп, що на Сумщині. Пані Марія того дня зайшла в магазин за продуктами. Жінка придбала все необхідне, спакувала й попрямувала до свого будинку. Та от покласти свій гаманець в сумку жінка забула, чим і скористався 14-річний Максим.

Хлопець побачив, що на столику, відведеному в магазині для складання закупів, лежить гаманець. Ця несподівана знахідка так заманила дитину, що в той момент він і не подумав про те, що забрати її – це злочин, за який потрібно буде відповідати перед законом. Максим схопив чужий гаманець і вибіг з магазину. У ньому було 340 гривень, які неповнолітній використав на власний розсуд: купив піцу та інші смаколики.

Та задоволення від ласощів тривало не довго. Хлопця знайшли і він дізнався, що вчинив кримінальний проступок, передбачений ч. 1 ст. 185 КК України – таємне викрадення чужого майна (крадіжка). Життя дитини, яке по суті лише розпочиналося, могло змінитися далеко не в кращу сторону. Але участь в «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» дала хлопцю шанс. Оскільки Максим раніше не судимий, вперше вчинив кримінальний проступок, щиро покаявся й відшкодував заподіяну ним шкоду, він міг розраховувати на звільнення від кримінальної відповідальності. Але ще однією важливою умовою було примирення з потерпілою стороною та відсутність з її боку претензій матеріального та морального характеру.

«Потерпіла пані Марія – жінка пенсійного віку. Вона розуміла, наскільки її рішення на примирення вплине на долю дитини. Тож воно було позитивним. У той же час жінка порадила родині Максима попрацювати над взаємовідносинами в сім’ї, приділяти посилену увагу вихованню підлітка, частіше з ним спілкуватися», – говорить адвокат системи БПД Сумщини Ярослава Рудейчук.

Провідну роль у вирішенні справи відіграла й робота медіатора Олени Дерев’янко.

У результаті Конотопський міськрайонний суд Сумської області звільнив неповнолітнього від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження було закрито.