назад

НЕПОВНОЛІТНЬОМУ ДОПОМОГЛИ СТЯГНУТИ АЛІМЕНТИ З БАТЬКІВ

Батьки Миколи (ім’я змінено з міркувань конфіденційності) кілька років тому були позбавлені батьківських прав. Хлопець отримав статус дитини, позбавленої батьківського піклування, йому призначили піклувальницю, з якою він і проживає та перебуває на її утриманні. Та оскільки в цієї жінки ще одна малолітня дитина на утриманні, вона не може забезпечити Миколі рівень життя, необхідний для його гармонійного розвитку.

Тим часом батьки, позбавлені батьківських прав, – здорові працездатні люди, – не надають синові ніякої матеріальної допомоги.

Отже, неповнолітній звернувся до Новопсковського бюро правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги зі зверненням щодо стягнення аліментів з батьків.

Фахівчиня Бюро правової допомоги Марина Матвієнко склала позовну заяву до суду. Позивачем у цивільній справі про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини була піклувальниця Миколи.

У судове засідання батьки хлопця не з’являлися, ігноруючи виклики, тому суд визнав за доцільне розглянути справу без їхньої участі.

Наразі рішенням Новопсковського районного суду Луганської області позовні вимоги про стягнення аліментів на неповнолітню дитину задоволені повністю. З батьків дитини, позбавлених батьківських прав, стягнуто аліменти. Вони сплачуватимуть синові щомісячно по 1/4 частці всіх видів їх заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Початок виплат рахується від дати звернення в Бюро з надання правової допомоги та складення фахівцем позовної заяви. Дитина отримуватиме виплати до свого повноліття.

Довідково. Основні документи, якими в даному випадку визначаються права дитини:

  • Конвенція про права дитини визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей.
  • Обов’язок батьків щодо утримання своїх дітей, передбачений ч. 2 ст. 51 Конституції України, є одним з головних конституційних обов’язків. Такий обов’язок послідовно визначений в сімейному законодавстві України.
  • Згідно зі ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.