назад

Неповнолітня клієнтка системи БПД стала повноправною власницею земельної ділянки,   яка належала їй за законом після смерті батька

У травні 2019 року до Ужгородського місцевого центру з надання БВПД звернулася неповнолітня особа  М. із правовим питанням щодо оформлення права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за померлим батьком.

Клієнтка розповіла, що після смерті батька їй залишилася земельна ділянка з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, яка була виділена її  батькові ще за життя відповідним рішенням сільської ради. Оскільки смерть чоловіка була раптовою, то заповіту він не залишив. Згідно  ч.1 статті 1261 ЦК України  у першу чергу на спадкування за законом мають право діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя та народжені після його смерті. Таким чином, на той час ще малолітня клієнтка фактично прийняла спадщину після смерті свого рідного батька, але  через вікові обмеження та відсутність власних коштів не оформила її належним чином.

Згодом, як виявилося,  рідній сестрі померлого (тітці заявниці) тією ж сільською радою було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, яка вже фактично належала її неповнолітній племінниці. Дану техдокументацію на землю було затверджено, земельну ділянку передано у приватну власність у порядку спадкування за рідним братом і внесено відомості про нерухомість до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Таким чином, дана спірна земельна ділянка стала «яблуком розбрату»  між племінницею та тіткою.

Згідно ст.13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Для захисту прав заявниці було призначено представника – адвоката Георгія Мартинова, який співпрацює із системою БПД у Закарпатській області. Адвокат, ознайомившись з матеріалами справи  та вивчивши  відповідну законодавчу базу,  підготував та подав до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області позовну заяву про скасування рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність,  визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

Рішенням Ужгородського міськрайонного суду  Закарпатської області від 23 грудня 2021 року (справа № 308/7568/19) позов адвоката Мартинова Г.К., який діяв в інтересах неповнолітньої особи М., задоволено у повному обсязі, а саме скасовано рішення сільської ради у частині передачі у приватну власність тітці заявниці земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; скасоване рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на дану земельну ділянку та визнано право власності клієнтки на дану земельну ділянку у порядку спадкування за законом після смерті батька.

Таким чином, неповнолітня клієнтка системи БПД стала повноправною власницею земельної ділянки, зможе надалі вільно володіти, користуватися та розпоряджатися своєю землею.

Судова справа  в  Єдиному державному реєстрі судових рішень № 308/7568/19.