назад

Неточність у документах – не перешкода отримувати пенсію за віком

Пенсійний фонд України, посилаючись на відсутність в архіві на зберіганні документів юридичної особи та засвідчення їх печаткою старого зразка, не зарахував працівнику стаж роботи і, відповідно, не призначив пенсію за віком.
З такою проблемою до Новоселицького бюро правової допомоги звернувся місцевий мешканець Михайло Вакура 1958 р.н. (прізвище та ім’я змінено). Чоловік пояснив, що у квітні 2018 р. він звертався до Новоселицького управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області із заявою про призначення йому пенсії за віком. Однак, призначити пенсію відмовились з огляду на те, що період роботи з 02.01.1990 р. до 08.12.2000 р. на посаді ізолювальника в кооперативі “С” начебто не можливо зарахувати до загального трудового стажу, оскільки запис про звільнення в його трудовій книжці засвідчено печаткою цього підприємства, яка не була змінена, а мала вигляд старого зразка ще з періоду існування УРСР.

Отже, за позицією Пенсійного фонду засвідчення в трудовій книжці звільнення  працівника у 2000 році печаткою вказаного підприємства не мало жодних юридичних підстав. За таких обставин Пенсійний фонд відмовлявся врахувати до страхового стажу чоловіка період трудового стажу з 1990 року по 2000 рік.  Як наслідок – йому відмовили у призначенні пенсії, мотивуючи це тим, що його стаж роботи становить лише 20 років 4 місяці 5 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком у 60-річному віці.

Чернівецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги доручив цю справу начальнику Новоселицького бюро правової допомоги Андрію Паскару.
Фахівець пояснив клієнту, що за законодавством, яке діяло на момент заповнення трудової книжки, обов’язок правильного і точного внесення даних про роботу в трудову книжку та інші документи покладено на роботодавця. А тому клієнт не винний, що в трудовій книжці факт звільнення засвідчено печаткою періоду існування УРСР, оскільки він був звичайним працівником і такі повноваження не входили до його обов’язків. Тому це не має позбавляти його права на пенсію.
«Твердження територіального органу Пенсійного фонду України про те, що період роботи на посаді ізолювальника в кооперативі “С” зарахувати до страхового стажу неможливо через те, що період роботи в  кооперативі засвідчено печаткою цього підприємства, що діяло в період існування УРСР, не підтверджує жодна норма законодавства», – каже Андрій Паскар.
Фахівець системи БПД склав позовну заяву та подав її до Чернівецького окружного адміністративного суду із вимогою визнати дії Пенсійного фонду неправомірними та зобов’язати зарахувати стаж роботи (призначити пенсію за віком).
Суд підтримав правову позицію Андрія Паскара про те, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи і вони є належним та допустимим доказом підтвердження його трудового стажу. Позов клієнта було задоволено повністю та зобов’язано Пенсійний фонд призначити пенсію за віком Михайлові Вакурі з моменту звернення. Стягнуто на користь клієнта й судові витрати.
Коментує начальник Новоселицького бюро правової допомоги Андрій Паскар:
–   Які документи підтверджують стаж роботи при оформленні пенсії?
Основним документом є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
–   Чи має значення для призначення пенсії за віком якщо працівник звільнений з роботи печаткою періоду існування УРСР у час незалежної України?
Законодавство України  не містить вказівок про нечинність фактично існуючих печаток та штампів та про обов’язок їх заміни.
–   З якого часу вносять відомості про роботу застрахованих осіб до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування ?
За законодавством України відомості про роботу з реєстру можуть бути надані тільки починаючи з 01.01.2004 року.