назад

Невиплачену пенсію в 10 тис.грн. отримала жінка завдяки допомозі юристів системи БПД

Раїса Павлівна разом з сином переїхала з Донецької області до Зеленодольська у 2016 році. Тоді ж стала на облік в управлінні Пенсійного фонду та з жовтня 2016 року мала отримувати пенсію за віком. Але не отримувала її – пенсійні виплати було нараховано, та не виплачено. Коли заборгованість сягла 10,5 тисяч гривень, жінка вирішила захищати свої права з допомогою закону.

“Я маю отримати те, що належить мені по праву, – вирішила Раїса Павлівна. – Відписок на руках вже чимало, а справа не рухається з місця. Доведеться позиватись до суду.»

Справу доручили наймолодшій працівниці Криворізького місцевого центру центру  з надання БВПД Марині Бабенко. Правник склала позовну заяву де зазначила, що статтею 49 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Тож підстав припиняти виплату пенсії не було.

“Пенсійний фонд обгрунтовував свою позицію тим, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 червня 2016 року №365» суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачується на умовах окремого Порядку. Але такого порядку Кабінетом Міністрів не прийнято. То хіба має страждати людина, яка свою пенсію заробила?”, – коментує юристка Марина Бабенко.

Суд звернув увагу, що відсутність нормативно-правового документу, що визначає механізм реалізації права на отримання невиплаченої суми пенсії за минулий період, не може бути підставою для невиплати людині пенсії. Та й у матеріалах справи доказів, що органом Пенсійного фонду приймалось рішення про припинення виплати пенсії із встановлених законом підстав, не було.

Як результат, Дніпропетровський окружний адміністративний суд визнав неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та зобов’язав виплатити нараховану пенсію за травень-вересень 2018 року. Рішення вже набрало законної сили.

Нагадуємо, що внутрішньо переміщені особи мають право на правову допомогу від держави, а це означає, що за послуги адвоката або юриста сплачувати не доведеться. Це один із найдоступніших інструментів для захисту прав, адже порушень, на жаль, відбувається немало. Тож якщо ваші права порушуються, не гайте часу, звертайтесь до системи безоплатної правової допомоги. Єдиний контакт-центр 0-800-213-103. Тут ви зможете дізнатись адресу найближчого центру або бюро правової допомоги, які створені і працюють при Міністерстві юстиції України.