назад

Незаконні вимоги банку: як діяти?

Інколи так буває, що через непереборні обставини та скрутне фінансове становище ми звертаємося до фінансових установ за кредитом, і отримавши невелику суму займу змушені сплачувати великі відсотки.Проте, хто з нас уважно читає умови договору? А це призводить до того, що у разі простроченої заборгованості банк нерідко вимагає кошти в десятки раз більше, ніж особа брала.

Подібна історія трапилася на Тернопіллі. До Бучацького бюро правової допомоги звернулася учасниця бойових дій пані Галина.

Пані Галина розповіла що в 2013 році отримала кредитну картку з кредитним лімітом в3300 грн, якою періодично користувалася для власних потреб. Проте через скрутне матеріальне становище в подальшому сплачувати відсотки по кредиту не змогла. А тепер банк подав до суду позов про стягнення з неї заборгованості на суму майже 150 000 гривень.

Ознайомившись з обставинами справи, юрист системи БПД Андрій Григоришин дійшов висновку, що позовні вимоги банку є не обґрунтованими та не підкріпленими доказами, також банк пропустив строк позовної давності звернення до суду.

Для захисту прав пані Галини, фахівець склав відзив на позовну заяву, в якому звернув увагу суду, на те що умови кредитування разом з процентною ставкою клієнтом підписані не були, отже казати, що кредит був взятий саме на цих умовах категорично не можна.Роздруківка умов договору із сайту банку доказом бути не може, оскільки цей доказ повністю залежить від волевиявлення банку, який може вносити (і часто вносить) відповідні зміни в умови та правила кредитування.

Також було заявлено вимогу про застосування відносно банку позовну давність. Адже Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові, що визначено частиною 4 статті 267 Цивільного кодексу України.

Рішенням Бучацького районного суду№ 595/1576/19 від 23.03.2020 року банку відмовлено в задоволенні позову повністю. Таке саме рішення прийняв Тернопільський апеляційний суд провадження № 22-ц/817/573/20 від 16.06.2020 року.

Таким чином, завдяки діям фахівця системи безоплатної правової допомоги вдалося захистити учасника бойових дій від незаконних вимог банку.