назад

Незаконність перетинання кордону уповноважені особи не довели: юристка системи БПД на Луганщині допомогла клієнтці

Жінка похилого віку їхала із Луганська до Станиці Луганської. Службовець пункту пропуску звернув увагу на те, що до Луганська вона дісталась не через цей пункт, а з території Російської Федерації, що жінка підтвердила. Службовець угледів в цьому склад адміністративного правопорушення, за яке передбачено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 1700 гривень, та виписав постанову про накладення адміністративного стягнення.

Жінка вважала, що штраф є незаконним: вона була впевнена, що документи адміністративного провадження були складені з порушеннями, обставини справи не з’ясовані, право на захист – у тому числі право на правову допомогу – не надано, і взагалі немає жодних доказів того, що вона перетнула державний кордон саме у той спосіб, що ставився їй у провину. Тому вона звернулась до Міловського місцевого центру за безоплатною правовою допомогою, який для захисту її інтересів в суді призначив досвідченого юриста Оксану Чумак.

Станично-Луганський районний суд розглянув матеріали справи та з’ясував, що позивачка дійсно залишила країну через пункт пропуску «Мілове» й виїхала до Російської Федерації (що підтверджується записом у відповідній базі даних), після чого, зі слів самої позивачки, вона в’їхала до тимчасово окупованої території України в районі населеного пункту Ізварине, де ніякого контролю перетинання кордону державною прикордонною службою не здійснюється.

У Законі зазначено, що докази здійснення правопорушення повинна збирати саме уповноважена особа (у цьому випадку – службовець ДПС), та докладно перелічено види доказів, якими можна скористатись для складання постанови про правопорушення. Єдиним доказом, що мав службовець, були слова самої позивачки, але тільки її слів недостатньо, а факт її звернення з позовом про скасування штрафу суд розцінив як її відмову від визнання своєї провини.

Таким чином, Станично-Луганський районний суд дійшов висновку про недостатність доказів порушення «Порядку в’їзду» та повністю задовольнив позовну заяву, а постанову про штраф скасував. Судовий збір суд стягнув з Державної прикордонної служби.

Коментар юриста Оксани Чумак:

«Я раджу насамперед дотримуватися правил перетинання кордону з непідконтрольних територій відповідно до «Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», затвердженого Постановою КМУ від 4 червня 2015 р. № 367, та не порушувати встановлені правила. Це найкращий спосіб уникнути зайвих штрафів і клопоту. Але якщо наявна ситуація, коли це неможливо (наприклад, у разі карантинних обмежень чи блокування з боку іншої сторони, а в’їзд-виїзд потрібно здійснити негайно – скажімо, до лікарні за життєвою необхідністю), то потрібно вимагати складання протоколу, в якому буде задокументовано невизнання своєї провини, після чого звертатись до юриста безоплатної правової допомоги для з’ясування оптимального рішення цієї ситуації та захисту ваших прав».

Справа в реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/99533324