назад

Незарахований період догляду за батьком – доведено в суді

До відділу «Снятинське бюро правової допомоги» Коломийського місцевого центру з надання БВПД звернувся мешканець Снятина пан Петро, що потребував допомоги у вирішенні свого питання. Розчарований відмовою Пенсійного фонду у зарахуванні до стажу роботи 13 років догляду за його батьком, який є особою з інвалідністю І групи, він шукав юридичної допомоги.

Пан Петро розповів, що спільно проживав з батьком, який тяжко хворів. Після встановлення батьку пана Петра І групи по інвалідності, він потребував постійного догляду, що підтверджується висновком медико-соціально експертною комісією.

Коли пан Петро звернувся до Пенсійного фонду для призначення пенсії за віком, то він отримав відмову через відсутність необхідного стажу. В довідці виданій Снятинським відділом адміністративного забезпечення Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації, стосовно здійснення догляду за особою з інвалідністю І групи вказано, що догляд здійснювався тільки 1 рік.

Для виправлення цієї помилки пану Петру Коломийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначено Вікторію Лазаренко-Гаїну, начальника відділу «Снятинське бюро правової допомоги». Юристка вивчила всі обставини справи, зібрала необхідні документи та підготувала заяву про встановлення факту, що має юридичне значення.

Снятинський районний суд, дослідивши і перевіривши зібрані докази по справі приходить до висновку, що заява підставна і підлягає до задоволення.

Стаття 46 Конституції України гарантує право громадян на соціальний захист. Воно включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та я інших випадках, передбачених законом.

В Законі України «Про пенсійне забезпечення» зазначається, що до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом І групи або дитиною інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду.

Таким чином в суді доведено, що особа потребувала постійного стороннього догляду і потреби звертатися щороку для продовження призначеного догляду не було. Оскільки заявник здійснював догляд за батьком до його смерті, ввесь термін необхідно зарахувати до трудового стажу, а саме виходячи з вищенаведеного суд вважає за можливе встановити факт, що пан Петро здійснював догляд за своїм батьком в період з 01.08.2001р. по 29.06.2014 р. до дня смерті останнього, а це 13 років необхідного стажу.

З рішенням по даній справі № 351/1042/21 можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/99720937