назад

Нові правила мікрокредитування: що змінилося з січня 2021 року

З 1 січня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій». Чого ж очікувати споживачам мікрокредитів та фінансовим організаціям, що їх надають, – розповідає директорка Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Зося Славицька.


Кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (тобто 6 тисяч грн), відноситимуться до споживчих кредитів, а відтак такі відносини регулюватимуться нормами Закону України «Про споживче кредитування».

Максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань по споживчому кредиті не може перевищувати розмір подвійної суми отриманого кредиту. Наприклад, якщо сума кредиту складає 5 тисяч гривень, то розмір штрафу та пені не може перевищити 10 тисяч гривень.

Запровадження таких законодавчих змін є значним досягненням у сфері надання гарантій споживачам мікрокредитів та захистить їх від неправомірних діянь мікрофінансових організацій.

Що стосується мікрофінансових організації, то вони також отримують певні гарантії. Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача на доступ до його кредитної історії. Закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищає фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

Разом з тим, фінансові компанії не будуть зобов’язані надавати клієнтам паспорт споживчого кредиту перед підписанням договору. Неурегульованість даного питання залишає кредиторам можливість використовувати різні способи приховування дійсної інформації про кредит у подальшому.

«Коли ви берете в борг, то повинні розуміти скільки, через який час і з якою процентною ставкою зобов’язуєтеся віддавати гроші. Сам відсоток може здаватися досить незначним, однак обов’язково з’ясуйте для себе, яку суму і в який день, відповідно до договору про споживчий кредит, ви повинні сплачувати. Тільки після з’ясування всіх деталей виконання зобов’язання ви можете вирішити для себе, чи готові взяти кредит», – зазначає директорка Ізмаїльського місцевого центру Зося Славицька.

Мікрокредити пропонують на кожному кроці – на зупинках, у відділеннях фінансових установ чи в мережі Інтернет. Необхідно бути завжди пильними: перед тим, як взяти кошти в мікрофінансових організаціях, обов’язково уважно перечитати усі пункти наданого вам кредитного договору. Не допускайте прострочення платежів за кредитним договором та користуйтеся послугами лише перевірених компаній з хорошою репутацією.

Особа, яка постраждала від неправомірних дій фінансової установи, може звернутися до системи безоплатної правової допомоги:

  • отримати безоплатну правову допомогу безпосередньо в центрах та бюро правової допомоги (адреси та телефони на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ )
  • зателефонувати на безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103 
  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його у Google Play чи App Store за посиланням: https://bit.ly/3hwwgqR
  • поставити запитання у месенджері Facebook – сторінки системи БПД: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid
  • написати у Телеграм-чат системи БПД: http://www.legalaid.gov.ua/telegram.html
  • звернутися на Вайбер системи БПД: http://www.legalaid.gov.ua/viber.html
  • переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/