назад

Обіцяла доглядати пенсіонерку, але обіцяного не виконала – суд розірвав договір довічного утримання

На схилі літ не кожна людина спроможна належним чином себе забезпечувати. Добре, коли допомагають діти чи інші родичі. А що робити самотнім? Для багатьох оптимальним варіантом стає підписання договору довічного утримання, коли за набуття права власності на житло стареньких ними опікуються довічно. На жаль, буває, що ті, хто бере на себе такі зобов’язання, виконують їх не надто сумлінно або ж взагалі не виконують. Як діяти літній людині в цьому випадку?

Пенсіонерка Олена Петрівна з Шепетівки підписала договір довічного утримання в березні 2020 року. Жінка, якій от-от мало виповнитися 70 років, вирішила, що в такий спосіб зможе забезпечити собі гідну старість. Однак її очікування не справдилися.

Відповідно до умов договору Світлана, яка набувала права власності на квартиру, зобов`язалася забезпечувати Олену Петрівну доглядом та утриманням довічно, зокрема купувати пенсіонерці харчі й одяг. Загалом вартість матеріального забезпечення літньої жінки в договорі визначили в розмірі двох тисяч гривень на місяць.

Утім, за понад рік часу Олена Петрівна так і не дочекалася від Світлани належного виконання умов договору: пенсіонерка не одержувала повного утримання, її не забезпечували одягом, харчами, доглядом, не допомагали по господарству.

Тоді літня жінка звернулася до Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з проханням допомогти розірвати договір довічного утримання. Адвокат Сергій Спеціальний, якому в місцевому центрі доручили представляти інтереси клієнтки, підготував відповідний позов до суду.

«Згідно з частиною 1 статті 755 Цивільного кодексу України договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов`язків, незалежно від його вини»,  – зазначив адвокат.

У випадку Олени Петрівни позов визнала й сама Світлана та навіть просила розірвати договір довічного утримання. Тож суд, врахувавши аргументи адвоката і взявши до уваги позицію відповідачки, позовну заяву задовольнив, розірвавши договір та визнавши за Оленою Петрівною право власності на квартиру.

Рішення в справі № 688/2275/21 набрало законної сили.