назад

Позичаєте гроші – вимагайте розписку

Нерідко люди потрапляють у складні життєві ситуації, для вирішення яких необхідні гроші. А якщо потрібної суми немає? Один із способів отримання коштів – взяти в борг у знайомих, друзів, родичів. І якщо до вас звертається з таким проханням людина, якій ви не можете відмовити, варто пам’ятати: якщо даєте гроші в борг, то потрібно зафіксувати це розпискою.

За своєю суттю розписка про отримання в борг певної суми є документом, який видається боржником кредитору, підтверджує факт отримання грошових коштів та домовленості між сторонами щодо строку їх повернення.

Неприємна ситуація трапилась з паном Сергієм, який є особою з інвалідністю 3 групи. Звернувшись до Котелевського бюро правової допомоги, чоловік розповів, що протягом тривалого часу позичав знайомій гроші. На підтвердження отримання коштів в борг він вимагав писати розписки, в яких зазначалося, що боржниця отримала гроші та зобов’язувалася повернути  їх у визначений строк.

За правовою допомогою пан Сергій звернувся коли строки повернення заборгованих сум давно минули, однак боржниця свої зобов’язання не виконала. Тому виникла необхідність стягнути заборгованість у примусовому порядку, а розписки стали основним доказом отримання боржницею грошових коштів.

Представляти інтереси клієнта у суді доручили фахівцю Котелевського бюро правової допомоги Миколі Убийсобаці. Зібравши необхідні докази та узгодивши правову позицію з клієнтом, працівник бюро підготував та подав до суду позовну заяву про стягнення грошових коштів за договором позики.

Котелевський районний суд Полтавської області, оцінивши наявні докази по справі, 12 серпня 2021 року виніс рішення, яким позовну заяву клієнта задовольнив, стягнувши з боржниці грошові кошти за борговими розписками на загальну суму 42 тисячі гривень.

«Надаючи гроші в борг, слід пам’ятати, що обіцянку повернути кошти у певний термін необхідно оформити розпискою. Адже якщо не зафіксовано момент передачі грошей у борг — неможливим стане довести у суді факт такої передачі. Розписка, сама по собі, не є договором позики – це лише підтвердження факту існування такого договору, який був укладений між сторонами. Також розписка безпосередньо засвідчує отримання боржником від кредитора грошових коштів у певному розмірі або речей.

При зверненні до суду з позовом майнового характеру який подається фізичною особою, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб», – коментує юрист Котелевського бюро правової допомоги Микола Убийсобака.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням  https://reyestr.court.gov.ua/Review/98934995