назад
13.09.21

Отримання та використання сертифіката вакцинації від COVID-19

Майже два роки світова спільнота вчиться жити в умовах пандемії, яку спричинив коронавірус SARS-CoV-2COVID-19. Країни одна поперед одної вводять різноманітні карантинні обмеження для запобігання колапсу медичної системи і врятування якомога більшої кількості життів. Оскільки наразі відбувається вакцинація від гострої респіраторної хвороби COVID-19, деякі обмеження встановлюються державами в залежності від факту вакцинації громадян.

Таким чином, документ про вакцинацію стає необхідним у багатьох країнах. Для врегулювання питання видачі сертифікатів про вакцинацію в електронній формі Кабінет міністрів України прийняв Постанову № 677 від 29 червня 2021 року, якою затверджено «Порядок формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування  або одужання особи від зазначеної хвороби». COVID-сертифікати, видані в Україні уже визнані Європейським Союзом. 19 серпня 2021 року Європейська комісія ухвалила рішення про технічну сумісність таких сертифікатів України та Євросоюзу, і цим рішенням рекомендувала визнавати сертифікати, видані в Україні.

Отож, яким чином та за яких умов в Україні можна отримати бажаний сертифікат?

Перш за все, слід зазначити, що він видається особі за її запитом до відповідної уповноваженої державної установи. Такою уповноваженою установою є державне підприємство «Дія».

Запит можна подати особисто або через законного представника (наприклад, батьків малолітньої особи) за допомогою мобільного додатку порталу «Дія».

Для того, щоб сформувати COVID-сертифікат «Дія» використовує дані, наявні щодо запитувача у центральній базі даних. Тому для можливості використати такі дані, при подачі запиту необхідна однозначна згода особи на обробку (передачу та поширення) Національною службою здоров’я України її персональних даних, в тому числі медичних (а також даних законного представника, якщо запит подається представником).

Для встановлення особи, що подає запит, в тому числі через додаток «Дія» використовується система електронної ідентифікації, електронний підпис або інші засоби, за якими можна достовірно встановити особу. Таким чином, можна замовити собі сертифікат без подачі жодного документу, просто відправивши запит. Треба лише підтвердити особу і надати згоду на обробку даних.

Результати обробки свого запиту  можна дізнатися з автоматичного повідомлення в порталі «Дія». Сформований сертифікат у цифровому вигляді також надається  через портал «Дія».

Важливо, що цифровий COVID-сертифікат і його  паперова копія  є рівноцінними та мають однакову юридичну силу.

Які умови для видачі сертифікату?

Найважливіша умова – наявність відповідної інформації у центральній базі даних про вакцинацію, тестування або одужання від COVID-19.

Для підтвердження повного циклу вакцинації (у разі використання вакцини, що передбачає дві дози) строк між дозами не повинен становити більше 180 днів. Мінімальний строк між дозами встановлюється, залежно від вакцини, з 14 до 28 днів.

Причини відмови у видачі сертифікату?

У Постанові Кабінету міністрів України визначається декілька випадків, які виключають можливість видачі сертифікату. Перший випадок – це відмова особи надавати згоду на обробку своїх персональних даних. Без згоди на обробку даних Національна служба здоров’я України не матиме можливості надати жодних медичних даних запитувача, в тому числі інформацію про вакцинацію. Наступна причина, яка унеможливлює видачу сертифікату –  відсутність у Реєстрі пацієнтів в центральній базі даних інформації, яка підтверджує статус особи як законного представника. Це стосується ситуацій, коли запит подається законним представником. Третій випадок – відсутність у базі персональних чи медичних даних про особу, щодо якої подано запит.

Отже, безпосередньо підчас вакцинації варто пересвідчитись в правильності введення даних щодо пацієнта, щоб в подальшому не виникали незручності.

Який строк дії сертифікату?

У разі отримання сертифікату про вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, сертифікат діє протягом 180 днів з дня отримання останньої дози вакцини. Дія сертифікату починається з дати другої дози, за виключенням вакцинування Janssen COVID-19 Vaccine. Ця вакцина передбачає одну дозу, тому сертифікат почне діяти через 14 днів після введення вакцини.

У разі отримання сертифікату про негативні результати ПЛР-тесту, він діятиме протягом 72 годин з години тестування (забору матеріалів у особи).

Якщо ж ви отримали сертифікат щодо одужання від COVID-19, він діятиме протягом 180 діб з дня тесту (забору матеріалів) на коронавірус, що дав позитивний результат.

Отже, на сьогоднішній день, в Україні є можливість безоплатно вакцинуватись і так само безоплатно отримати сертифікат про вакцинацію, тестування, одужання від COVID-19. Все це відбувається швидко і зручно. Уже зараз наявність сертифікату дає особі можливість більш вільно подорожувати закордоном і звільняє від багатьох карантинних обмежень. Тож бережіть здоров’я і не нехтуйте правом на отримання державних послуг належного рівня, які можуть істотно спростити та убезпечити життя під час світової пандемії.

 

Консультацію підготував головний спеціаліст відділу «Правобережне київське бюро правової допомоги №2» Євген Рибак.