назад

Отримати збільшену грошову допомогу до 5 травня допомогла юристка системи БПД Кіровоградщини

Особам з інвалідністю внаслідок війни гарантована виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Проте є проблема співвідношення постанов Кабінету Міністрів України, які щороку оновлюють розмір виплати та рішень Конституційного Суду України,  які вказують на системні недоліки законодавства, в зменшенні розміру даної виплати. Така ж ситуація сталася із жителькою Кропивницького.

До Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пані Людмила, яка є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни. В 2019-2020 році  вона отримала щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 1295 грн та 3160 грн. Але Конституційний Суд України визнав неконституційним такий механізм виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та підтвердив право на отримання грошової допомоги в розмірі, який залежить від розміру мінімальної пенсії, установленої на відповідний рік.

Правову допомогу надавала Наталія Цуцман, юристка Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Наталія Цуцман ознайомилась з матеріалами справи та підготувала позовну заяву до суду. У заяві юристка просила визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення, які полягають у зменшенні розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019-2020 роки та здійснити доплату даної допомоги з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Кіровоградський окружний суд позовні вимоги задовільнив частково. Суд визнав протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком та зобов’язав  нарахувати та виплатити пані Людмилі недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

З повним текстом судового наказу можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97274421.

 

Коментує юристка Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Цуцман:

Для того щоб здійснити виплату або перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня необхідно звернутися з заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Будь-які рішення, дії чи бездіяльність структурних підрозділів з питань соціального захисту населення щодо виплати та перерахунку разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, можуть бути оскаржені в адміністративному суді.

Дане рішення за загальним правилом для звернення до адміністративного суду з позовом для захисту прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. А у даному випадку перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30.09.2020, оскільки 30 вересня поточного року – це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата або перерахунок вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.

Відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі звільнені від сплати судового збору за цим позовом.

Отже, щорічна разова допомога до 5 травня повинна була б виплачуватись:

  • для учасників бойових дій – у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком (станом на 2021 рік ця сума становить 8845 грн);
  • для осіб з інвалідністю внаслідок війни (залежно від групи інвалідності) – у розмірі від семи до десяти мінімальних пенсій за віком (на 2021 рік це від 12383 грн до 17690 грн);
  • для учасників війни та членів сімей загиблих – у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком (5307 грн).