назад
05.01.22

Пенсійне забезпечення військовослужбовців

Питання соціального захисту громадян зазвичай є найбільш важливим для суспільства, для всіх його верств. Що стосується категорії військовослужбовців, особливо тих, які за період своєї служби втратили працездатність, то вони доволі часто звертаються за правовою допомогою щодо реалізації свого права на соціальне забезпечення. Перш за все, їх турбує питання  максимального розміру виплати пенсії.

Відповідно до ст.46 Конституції України держава гарантує соціальний захист, що включає в себе забезпечення особи в разі, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Крім цього, розмір та порядок отримання пенсій регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, відповідно до ч.7 ст.43 цього закону, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством , крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10-ти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Саме цією нормою часто керується Пенсійний фонд України, призначаючи виплату пенсії військовослужбовцям.

Але є рішення Конституційного суду України відповідно до якого, норма, яка встановлює згадані обмеження,  втратила свою чинність. Саме про це рішення та його застосування в судовій практиці розповів адвокат Олександр Осадько.