назад

Перерахунок пенсії учаснику АТО

Начальник відділення Барського бюро правової допомоги Вінницького місцевого центру- Сергій Орищук

Юні, молоді, мужні, завзяті, незламні та готові власним життям боронити наш мир і спокій. Такі різні долі, але об’єднані в одну єдину фронтову долю бійців і волонтерів АТО. Об`єднані любов`ю до Батьківщини, боротьбою за цілісність і незалежність України, за наше щасливе майбутнє. Це – люди, які брали безпосередню участь в бойових діях.

Сьогодні поговоримо про соціальний захист учасників бойових дій на Сході України, оскільки їх права та соціальні гарантії не поодиноко порушуються з боку органів державної влади.

Так, до Барського БПД звернувся клієнт Олексій М. який є учасником бойових дій на Сході України, у зв’язку з неправомірними діями з боку Головного Управління Пенсійного фонду України щодо невиплати йому надбавки до пенсії як інваліду війни.

Проблема клієнта полягала в тому, що йому почали виплачувати підвищення  до пенсії як інваліду війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратила працездатність з моменту отримання ним посвідчення встановленого зразка органами соціального захисту, а не з моменту встановлення йому інвалідності, яка настала внаслідок захисту Батьківщини.

Вивчивши детально проблему, яка склалась в клієнта, було з’ясовано наступне. Позивач є учасником бойових дій. Інвалідність встановлена довідкою МСЕК. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію як інвалід війни, що підтверджується пенсійним посвідченням.

Але у зв’язку з тим, що він отримав посвідчення інваліда війни 3 групи видане Управлінням соціального захисту населення пізніше, йому почали виплачувати підвищення до пенсії як інваліду війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратила працездатність з моменту отримання ним посвідчення, а не моменту встановлення інвалідності.

Вивчивши всі подані документи клієнтом, начальником Барського бюро правової допомоги Сергієм Орищуком було підготовлено адміністративний позов до Вінницького окружного адміністративного суду про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду позов задоволено частково, зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії гр. Олексію М. із урахуванням підвищення до пенсії як інваліду війни у розмірі 30% прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність з моменту встановлення інвалідності.

Справу коментує юрист, начальник Барського бюро правової допомоги Орищук Сергій

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час, ст. 5 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.