назад

Перерахунок виплат до 5-го травня учасникам бойових дій

До Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги масово почали звертатися учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни з питаннями щодо перерахунку їх виплат, здійснених до 5 травня. Уже існує позитивна практика вирішення таких справ судами.

У чому ж річ?
Такі виплати у 2020 році були здійсненні у розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, що становили близько 3,5 тис. грн. Однак рішенням Конституційного Суду України у справі 1 247/2018 (3393/18), ухваленим 27.02.2020 року, норму закону, якою встановлено повноваження Кабінету Міністрів України щодо встановлення розміру виплати, визнано неконституційною.

З цих підстав на даний час діє попередня редакція відповідних норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за якими виплати до 5 травня нараховуються у таких розмірах:
– для учасників бойових дій – 5 розмірів мінімальної пенсії за віком;
– для осіб з інвалідністю внаслідок війни 1 групи – 10 розмірів мінімальної пенсії за віком;
– для осіб з інвалідністю внаслідок війни 2 групи – 8 розмірів мінімальної пенсії за віком;
– для осіб з інвалідністю внаслідок війни 3 групи – 10 розмірів мінімальної пенсії за віком.
При цьому, мінімальний розмір пенсії за віком становив у травні 2020 року 1638 грн., а тому 5 її розмірів дорівнюють 8190 грн., 7 – 11466 грн., 8 – 13104 грн., 10 – 16380 грн.

Однак місцеві органи соціального захисту населення самостійно такі перерахунки на даний час не здійснюють.

Для того, аби отримати належні захисникам батьківщини кошти, пропонуємо такий алгоритм дій:
– звернутися до місцевого органу соціального захисту населення, який здійснив вам виплату, із заявою про перерахунок її розміру з врахуванням рішення Конституційного Суду України у справі 1 247/2018 (3393/18) і нарахувати Вам її в розмірі 5/7/8/10 розмірів мінімальної пенсії за віком. До заяви потрібно додати копії документів, які підтверджують ваш статус.
– у разі отримання відмови від відповідних органів, ви маєте право оскаржити її в суді.

Звертаємо вашу увагу, що учасники бойових дій мають право на безоплатну правову допомогу відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». А тому ви можете звернутися до Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Яровиця, 18, або будь-якого місцевого центру чи бюро правової допомоги за місцем вашого знаходження. Юристи системи безоплатної правової допомоги підготують документи до суду і, в разі необхідності, будуть здійснювати представництво ваших інтересів в суді.

Варто зазначити, що склалася практика позитивного вирішення даної категорій справ судами. Так, уже прийнято рішення Верховним Судом у зразковій справі №440/2722/20 саме щодо перерахунку виплат до 5-го травня.

Крім того, в даній категорії справ учасники бойових дій звільненні від сплати судового збору.

Луцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги