назад

Перша успішна практика з відновного правосуддя на Херсонщині

Підлітковий період є складним етапом у житті дитини. У цей час формується нова особистість. Хлопці стають агресивнішими та намагаються через самоствердження показати свою фізичну силу перед однолітками. Проте, часто пошук нового себе супроводжується вчинками, які у подальшому мають негативні наслідки, що можуть призвести навіть до кримінальної відповідальності.  

Така ситуація сталася і з неповнолітнім Олексієм. Він, перебуваючи на вулиці, посварився зі своїм однолітком Павлом. Хлопці стояли в оточенні дівчат, емоційна напруга зростала, і тоді Олексій вирішив похизуватися своїми фізичними можливостями перед однолітками та вдарив Павла. Внаслідок удару хлопець зазнав тілесних ушкоджень.

Звичайно ж, батьки Павла звернулися до поліції, щоб Олексій відповів за свій вчинок. Кримінальна відповідальність за ч.1 ст.125 Кримінального кодексу України (умисні легкі тілесні ушкодження) – ось що чекало Олексія. Його подальше життя могло б змінилося не в кращій бік.

Звільнитися від кримінальної відповідальності та повернутися до нормального життя без вчинення у подальшому правопорушень – ось чого хотів Олексій. Проте, чи можливо це?

Так, можливо! З 2019 року в Україні реалізується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що має на меті:

  • забезпечити відшкодування заподіяної шкоди потерпілій стороні;
  • відновити психологічно – емоційний стан потерпілої сторони та неповнолітнього, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення;
  • забезпечити максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації;
  • запобігти повторним кримінальним правопорушенням.

Олексію випав шанс прийняти участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області видав наказ про застосування до Олексія  Програми та призначив посередника – адвоката Оксану Ілянду, якій доручено провести процедуру медіації.

Медіаторка провела індивідуальні зустрічі з Олексієм та Павлом. У подальшому відбулась спільна зустріч і між хлопцями, яка поставила крапку у цій історії. Олексій пообіцяв, що буде змінювати свій характер на краще та вибачився перед Павлом, а той, у свою чергу, вибачив та повідомив, що не бажає притягнення Олексія до кримінальної відповідальності.

Під час спільної зустрічі між хлопцями у поведінці Олексія відбулися помітні зміни: він щиро розкаявся, усвідомив, що своїм вчинком завдав Павлу фізичних та моральних страждань», – зазначила медіаторка.   

Таким чином, медіація сприяла відновленню психологічно – емоційний стану потерпілої сторони та неповнолітнього підозрюваного, їх примиренню, що стало у подальшому підставою для звільнення Олексія від кримінальної відповідальності.

Слід зазначити, що це перша успішна справа у Херсонській області в рамках реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».