назад

Перша успішна практика з відновного правосуддя на Херсонщині

Підлітковий період зазвичай є складним етапом у житті дитини. У цей час формується нова особистість. Деякі хлопці стають агресивнішими та намагаються через самоствердження показати свою фізичну силу перед однолітками. Часто пошук нового себе супроводжується вчинками, які у подальшому мають негативні наслідки, що можуть призвести навіть до кримінальної відповідальності. 

Така ситуація сталася й у житті Олексія. Хлопець посварився зі своїм однолітком Павлом. Хлопці стояли в оточенні дівчат, емоційна напруга зростала, і тоді Олексій вирішив похизуватися своїми фізичними можливостями та вдарив Павла. Внаслідок удару той зазнав тілесних ушкоджень.

Звичайно ж, батьки Павла звернулися до поліції, щоб Олексій відповів за свій вчинок. Кримінальна відповідальність за ч.1 ст.125 Кримінального кодексу України (умисні легкі тілесні ушкодження) – ось що чекало Олексія.

Проте, як виявилося, повернутися до нормального життя можливо. З 2019 року в Україні реалізується проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що має на меті:

  • забезпечити відшкодування заподіяної шкоди потерпілій стороні;
  • відновити психологічно – емоційний стан потерпілої сторони та неповнолітнього, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення;
  • забезпечити максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації;
  • запобігти повторним кримінальним правопорушенням.

Олексій отримав шанс взяти участь у цій Програмі. Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області видав наказ про застосування до Олексія  Програми та призначив посередника – адвоката Оксану Ілянду, якій доручено провести процедуру медіації.

Медіаторка провела індивідуальні зустрічі з Олексієм та Павлом. У подальшому відбулась спільна зустріч між хлопцями, яка поставила крапку у цій історії. Олексій пообіцяв, що буде змінювати свій характер на краще та вибачився перед Павлом, а той, у свою чергу, прийняв вибачення та повідомив, що не бажає притягнення Олексія до кримінальної відповідальності.

«Під час спільної зустрічі між хлопцями у поведінці Олексія відбулися помітні зміни: він щиро розкаявся, усвідомив, що своїм вчинком завдав Павлу фізичних та моральних страждань», – зазначила медіаторка.

Таким чином, медіація сприяла відновленню психологічно – емоційний стану потерпілої сторони та неповнолітнього підозрюваного, їх примиренню. Результати участі у Програмі були враховані судом під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності.

Слід зазначити, що це перша успішна справа у Херсонській області в рамках реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».