назад

На Кіровоградщині завершилася перша успішна справа з відновного правосуддя

Незнання правил дорожнього руху не звільняє від відповідальності та може призвести до серйозних наслідків. Цю істинну усвідомив неповнолітній Вадим. Хлопець, не маючи документів на керування мотоциклом, хотів допомогти своїй подрузі і погодився підвезти дівчину до бабусі. Він відволікся від керування та потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, зіштовхнувшись з автомобілем. Дівчина зазнала тілесних ушкоджень.

Дії Вадима кваліфікуються як кримінальне правопорушення, яке передбачає ч.1 ст.286 Кримінального кодексу України – порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило потерпілій середньої тяжкості тілесні ушкодження. Максимальне покарання передбачає арешт на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Під час досудового розслідування прокурор повідомив Вадиму, що в Україні діє пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». За умовами участі у програмі, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, його можуть звільнити за рішенням суду від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження. Хлопець погодився на участь у цій програмі.

Регіональний центр з надання БВПД у Кіровоградській області видав доручення для проведення медіації Анастасії Шепеленко – адвокатці, яка співпрацює з системою БПД. Медіація пройшла успішно. Неповнолітній та потерпіла примирилися. Вадим повністю відшкодував збитки, визнав завдану шкоду та вибачився перед дівчиною.

«Метою медіації у кримінальних справах є можливість врегулювати ситуацію, що виникла у зв’язку із вчиненням кримінального проступку чи кримінального правопорушення. Вивести неповнолітнього порушника з кримінального правосуддя. Потерпіла у даній справі мала можливість вислухати пояснення хлопця, а той попросив вибачення, зрозумів стан дівчини, відшкодував збитки. Хлопець в результаті процедури медіації отримав шанс на ресоціалізацію, виправлення заради уникнення вчинення нових правопорушень. Виведення неповнолітніх з системи кримінального судочинства є вкрай важливою та необхідною справою, оскільки кожна дитина може помилитися. Потрібно давати їй можливість виправити ситуацію, не таврувати її клеймом злочинця. Для кожної зі сторін правопорушення, як для потерпілої, так і порушника – медіація є необхідною для розуміння ситуації, що відбулась, для відновлення відчуття захищеності та безпеки, повернення до звичайного життя», – прокоментувала Анастасія Шепеленко.

Програма відновлення для Вадима завершилася успішно. Ухвалою суду підліток був звільнений від кримінальної відповідальності за вчинення злочину у зв’язку зі зміною обставин.