назад

Підліток і Закон: успішна реалізація відновного правосуддя на Сумщині

Коли дитина скоїла злочин, батьки, перебуваючи в стресовому стані, не завжди можуть зорієнтуватися, чи є можливість надати їй не лише захист, а й повністю звільнити від кримінальної відповідальності. А така можливість існує завдяки проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». І родини, що потрапили в складні ситуації, не залишаються наодинці зі своєю проблемою. Приклад такої успішної справи, події якої сталися в м. Охтирка, що на Сумщині, читайте у нашому наступному матеріалі.

Денис (ім’я хлопця змінено з етичних міркувань) – учень 11 класу однієї із загальноосвітніх шкіл м. Охтирки. Здавалося б, у хлопця попереду цікаве й насичене життя: вибір професії, нові друзі, активне дозвілля… Але все це міг перекреслити один його необдуманий, легковажний вчинок.  Денис побачив біля одного з міських кафе чужий велосипед, який таємно викрав. Його дії суд кваліфікував за ч.І ст. 185 КК України – викрадення чужого майна (крадіжка).

Це перше правопорушення, яке хлопець вчинив у своєму житті, і воно вважається проступком. А ще підліток щиро розкаювався, відшкодував заподіяні збитки, а потерпіла погодилася на примирення. Саме ці умови й необхідні для участі в проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Медіатором у цій справі став адвокат системи БПД Олексій Назаренко, який провів зустрічі як з обвинуваченим, так і потерпілою, у результаті чого обидві сторони дали згоду на участь у проєкті.

Захисник Олександр Титаренко звернувся в судовому засіданні з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, мотивуючи тим, що неповнолітній успішно пройшов усі умови програми.

У результаті суд постановив звільнити Дениса від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, а кримінальне провадження закрити.