назад

Півроку без страху за власне життя: на Рівненщині фахівець системи БПД допоміг жінці отримати обмежувальний припис щодо сімейного хулігана

«Б’є – значить любить» старий, як світ стереотип, який не має нічого спільного з реальністю. Сьогодні законодавець пропонує «вгамовувати» сімейних агресорів, доволі дієвими методами в правому полі, один з яких – обмежувальний припис. Якщо заявниця(заявник) в суді доведе, що потерпає від агресивних дій з боку члена сім’ї або людини з якою спільно проживає, проти кривдника (кривдниці) буде винесено обмежувальний припис. Тож, як убезпечити себе і своїх близьких від проявів домашнього насильства ? Про це наша наступна успішна історія.

Коли стосунки не склались, після розлучення, не усі колишні закохані залишаються у хороших стосунках. Разом з тим, в певних обставинах, чоловік і жінка продовжують проживати разом і подекуди таке життя стає нестерпним. Саме така проблема і привела пані Інну (ім’я змінено) до Гощанського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання БВПД.

Жінка розповіла ,що зараз живе у сусідки, адже боїться повертатись до свого будинку, де досі мешкає її колишній чоловік (на підставі того, що він там зареєстрований).

За словами жінки, чоловік полюбляє хильнути чарку і в такому стані починає скандали, б’є її. Клієнтка  неодноразово викликала поліцію, на кривдника складалися протоколи про вчинення адміністративних правопорушень.

У 2020 р. він  був притягнутий до адміністративної відповідальності  за вчинення  домашнього насильства (ч.1 ст. 173-2 КУпАП) відносно пані Інни. Однак, як вона розповіла і після цього колишній чоловік взявся за старе – спиртне, скандали, побої. Жінка  вже стала боятись за своє здоров`я та життя.

Дізнавшись про можливість отримати обмежувальний припис вона  прийшла за допомогою до Гощанського бюро.

Допомогти жінці взявся головний спеціаліст Гощанського бюро правової допомоги  Вадим Гупалюк.

В суді фахівець бюро просив суд видати обмежувальний припис стосовно колишнього чоловіка клієнтки, посилаючись на показання  батька клієнтки, який також проживає в вищезгаданому будинку та є його власником, протокол поліції про вчинення насильства в сім’ї, а також лист з поліції про те, що  правоохоронці не заперечують  щодо винесення обмежувального припису стосовно кривдника, адже останній давно перебуває на обліку як сімейний хуліган.

Зрештою, вивчивши матеріали справи Гощанський районний суд виніс рішення та встановив обмежувальний припис стосовно кривдника.

Тепер впродовж наступних шести місяців колишньому чоловіку заборонено перебувати в місці проживання з пані Інною, бачитись з нею або намагатись спілкуватись.

За порушення цих обмежень його чекатиме вже Кримінальна відповідальність – стаття 390-1  КК України, санкція якої передбачає арешт на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років.

Посилання на рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень : https://reyestr.court.gov.ua/Review/94479195

Довідково:

Відповідно до п.п. 3, 6, 7, 8 ч.1, ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Враховуючи положення Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», обмежувальний припис за своєю суттю не є заходом покарання особи (на відміну від норм, закріплених у КУпАП та КК України), а є тимчасовим заходом, виконуючим захисну та запобіжну функцію і направленим на попередження вчинення насильства та забезпечення першочергової безпеки осіб, з огляду на наявність ризиків, передбачених вищезазначеним законом, до вирішення питання про кваліфікацію дій кривдника та прийняття стосовно нього рішення у відповідних адміністративних або кримінальних провадженнях.

Частинами 2, 3 ст. 26 Закону України «Про запобіганню та протидію домашньому насильству» визначено, що обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов`язків, зокрема заборону наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою; заборону вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.