назад

Платиш аліменти, а тебе – до суду

За несплату аліментів на утримання неповнолітньої дитини передбачена відповідальність. Однак, трапляються випадки, коли навіть справно сплачуючи аліменти, отримуєш через суд покарання.

З такою проблемою зіткнувся пан Петро, якого Вижницький районний суд визнав винним у адміністративному правопорушенні –  несплаті аліментів на утримання дитини, що призвела до заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання. Як результат, чоловік отримав адміністративне стягнення – 120 годин суспільно корисних робіт, крім того на користь держави отримано судовий збір – 420 гривень 40 копійок.

Не погоджуючись з таким рішенням, пан Петро звернувся по допомогу до Вижницького місцевого центру з надання БВПД. Адвокат Михайло Ковалюк, якому доручили цю справу, подав апеляційну скаргу на постанову суду як  незаконну та необґрунтовану, прийняту з порушенням норм матеріального і процесуального права.

«За рішенням Вижницького районного суду, чоловік зобов`язаний сплачувати аліменти на утримання неповнолітньої дитини з грудня 2017 року. На 28 грудня 2019 року – дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, у пана Петра не було заборгованості зі сплати аліментів, що підтверджує розписка колишньої дружини, на користь якої стягуються аліменти», – розповів Михайло Ковалюк.

Крім того, за словами адвоката, державний виконавець склав протокол про адміністративне правопорушення без участі особи, яка притягувалася до відповідальності. Як результат – чоловіка позбавили можливості надати пояснення. Щодо пропуску терміну на апеляційне оскарження пан Петро пояснив, що районний суд не повідомляв його про розгляд справи та не надсилав жодних поштових повідомлень про виклик до суду. Про те, що його притягнули до адміністративної відповідальності, чоловік дізнався наприкінці червня 2020 року, однак не зміг вчасно подати апеляцію через дію карантину.

Апеляційну скаргу суд задовольнив, а постанову Вижницького районного суду – скасував. Провадження по справі щодо пана Петра закрили через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення. При складанні позовної заяви адвокат керувався ст. 294 КУпАП.

Коментує адвокат Михайло Ковалюк, який співпрацює з системою БПД:

Що загрожує боржнику, який вчасно не сплатив аліменти?

Якщо у боржника є заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Розмір заборгованості визначає виконавець за місцем виконання рішення у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.

Чи має право особа вимагати нарахування пені за заборгованість зі сплати аліментів  i яким чином вона нараховується?

За ст. 196 СК України, якщо з вини боржника, який зобов’язаний за рішенням суду виплачувати аліменти, але не виплачує їх, або виплачує не в повному обсязі, стягувач має право звернутися з позовною заявою до суду про стягнення з боржника неустойки (пені) у pозмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожний день прострочення. А за наявності заборгованості зi сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму аліментів за 6 місяців, державний виконавець виносить мотивовані постанови: про обмеження боржника у правi виїзду за межі України; тимчасове обмеження у правi користування транспортним засобом; тимчасове обмеження у праві користування вогнепальною мисливською зброєю; тимчасове обмеження у пpaвi полювання.

   Справа № 713/126/20