назад

Платити аліменти маму примусив суд

Трапляється, що батько або мати відмовляються добровільно виплачувати аліменти на дітей, тоді стягувати такі виплати можна через суди загальної юрисдикції. Саме така ситуація склалася у батька, який звернувся за допомогою до Вижницького місцевого центру з надання БВПД.

Чоловік має інвалідність. З лютого 1990 року він із матір’ю дитини проживав  у цивільному шлюбі, а у липні 2015 року офіційно зареєстрували шлюб. За час спільного проживання у подружжя народився син, який наразі мешкає разом із чоловіком та перебуває на його повному матеріальному утриманні. Сімейне життя не склалося і з серпня 2018 року подружжя фактично разом не проживало. Жінка постійно їздить на заробітки за кордон, але матеріальної допомоги дитині не надає.

Вислухавши проблему клієнта, у центрі надали консультацію щодо прав дитини та обов’язків батьків. Зокрема, чоловікові роз’яснили принципи загальної і однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини (ст. 18 Конвенції про права дитини). А за ст. 141 Сімейного кодексу України батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу батьками, проживання окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язку щодо дитини. За ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Чоловік виявив бажання звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів із матері на утримання їхнього сина. У центрі прийняли рішення – надати заявнику безоплатну вторинну правову допомогу. Для складання позовної заяви та представництва особи у суді призначили адвоката Володимира Кириляка. Він підготував та подав до суду позов про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, в якому просив суд стягувати з відповідачки аліменти на утримання неповнолітнього сина в твердій фіксованій сумі – 3000 гривень щомісячно.

Вижницький районний суд позовні вимоги задовольнив частково, постановив стягувати з відповідачки аліменти в твердій грошовій сумі на утримання неповнолітньої дитини – 1500 гривень щомісяця, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 15 січня 2020 р. і до досягнення дитиною повноліття.

Роз’яснює адвокат Володимир Кириляк, який співпрацює з системою БПД:

До скількох років повнолітня дитина отримує аліменти, якщо продовжує навчання?

Якщо чоловік і жінка, які перебувають у фактичних шлюбних відносинах, вирішили розлучитися (припинити спільне проживання і ведення спільного господарства), права їхньої спільної дитини не повинні обмежуватися. Ст.180 СК України встановлює для обох батьків обов’язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття. І якщо один із батьків ухиляється від цього, настає його обов’язок щодо сплати аліментів. Сімейний кодекс України визначає, що батьки можуть домовитися про спосіб виконання цього обов’язку. У разі відсутності такої домовленості порядок і розмір утримання дитини визначає суд.

Сімейне законодавство України регулює отримання аліментів дітьми віком від 18 років. За ст. 198 Сімейного кодексу батьки повинні забезпечувати повнолітніх непрацездатних дітей або дітей, які продовжують навчання (денна форма і до 23 років). Тобто є дві підстави для присудження аліментів дітям віком 18-23 роки:
– непрацездатність – це стан здоров’я, при якому дитина через хворобу або з інших причин не може працювати і самостійно забезпечувати себе;
– навчання в ВНЗ на очній формі – коли студент щодня зобов’язаний ходити в університет на лекції і практичні заняття, а також здавати сесії, писати диплом тощо.

Чи можна одержати аліменти, якщо шлюб був цивільним?

Ствердження про те, що сім’я починається з відвідування РАЦСу та штампу в паспорті вже давно втратило актуальність. Зараз все частіше люди віддають перевагу так званому цивільному шлюбу. Але в житті бувають події, коли пари розлучаються і виникають певні проблеми. Найголовніша – це подальша доля дитини, народженої поза офіційним шлюбом та її фінансова підтримка.

Сімейний кодекс України закріплює відповідальність і рівні права матері та батька щодо утримання дитини до її повноліття. Якщо дитина буде навчатися в навчальному закладі, необхідно надавати матеріальну допомогу.

Сімейний кодекс (ст. 76) дає право претендувати на утримання і аліменти. Однак, треба довести факт спільного проживання в суді. Якщо ж у цивільному шлюбі були народжені діти, то за ст. 84, 86 і 88, ви маєте право вимагати аліменти на дитину незалежно від того, проживаєте разом чи ні. Тут важливо врахувати чи записано батьківство дитини, або його варто також доводити через суд.

Які види аліментів на дитину діють в Україні?

•        Аліменти на дитину до 18 років (до повноліття), (ст. 180 СК);

•        аліменти на дитину, яка продовжує вчитися з 18 до 23-х років (аліменти після 18 років), (ст. 199 СК);

•        аліменти на дитину з інвалідністю – до зняття інвалідності або довічно, (ст. 198 СК);

•       забезпечення додаткових витрат на дитину, які пов’язані з особливими подіями. Витрати на розвиток здібностей дитини (музика, танці, образотворче мистецтво, спорт) або лікування хвороб, каліцтв дитини, (ст. 185 СК).