назад

Платити чи не платити пенсійний збір при першій купівлі житла

 

Купляєте житло вперше? Закон каже, що ви звільняєтесь від сплати збору на обов’язкове пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості житла. А от коли ви звертаєтесь до нотаріуса, то він вимагає оплатити цей збір. Що робити? Платити чи не платити? Така колізія існувала в законодавстві певний час, і тепер нарешті виправлена. 

У січні 2020 року до Тернопільського місцевого центру з надання БВПД звернулись двоє осіб з числа дітей-сиріт. Державною програмою були виділено кошти для компенсації їм купівлі житла. Коли ж вони звернулись до нотаріуса для оформлення договору купівлі-продажу, то кожен з них заплатив з власної кишені 4 500 грн та 3 400 грн збору на обов’язкове пенсійне страхування. Справою про повернення надміру сплачених коштів зайнялась фахівчиня Підволочиського бюро правової допомоги Андріана Левак.

Колізія у законодавстві та відсутність прописаного механізму визначення першої покупки житла стали підставою для звернення спочатку до Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про повернення помилково сплачених грошових коштів (пенсійного збору), а потім – до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом. Рішеннями суду зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сформувати Подання до Управління Державної казначейської служби України у Підволочиському районі про повернення 4 500 грн та 3 400 грн відповідно кожному заявнику (рішення суду – за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/90581493 та https://reyestr.court.gov.ua/Review/89249327)

Коментує фахічиня Підволочиського бюро правової допомоги Андріана Левак:

Тепер ця правова колізія усунута. 23 вересня 2020 року Кабінет міністрів України визначив порядок звільнення від сплати пенсійного збору громадян, які купують житло вперше або перебувають у черзі на отримання житла. Від 26 вересня 2020 року збір не платить той, хто купує житло вперше. Це підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло, а також відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Ці відомості мають підтвердити відсутність зареєстрованих за покупцем прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації. В якості документу, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, приймаються довідки з місць проживання людини після 1992 року.

Закон діє й для тих, хто перебуває у черзі на одержання житла (підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення відповідного «квартирного» обліку). Отже, нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна нарешті можна здійснювати без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

На жаль, закон зворотної сили не має, тому всі хто вже сплатив такий збір, зможуть повернути кошти тільки через суд.