назад

Податок на нерухомість: коли й скільки сплачувати за квартиру

До 1 липня мешканці Хмельниччини мали отримати повідомлення-рішення від податкових органів для сплати податку на нерухоме майно. Як розраховується розмір податку, чи звільняється від його сплати особа, якій не надходило податкове повідомлення-рішення, у які строки слід перерахувати кошти та що робити, якщо таке повідомлення не отримали, пояснює Мар’яна Пестун, юристка Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Візьмімо за приклад квартиру площею 75 кв. м у Хмельницькому, власником якої є одна особа. Відповідно до пунктів 266.1, 266.2, 266.4 Податкового кодексу України (надалі – ПКУ) у наведеному випадку базою оподаткування є площа квартири, що перевищує 60 кв. м, а саме 15 кв. м. Відповідно до підпунктів 266.5.1 ПКУ ставка податку встановлюється за рішенням місцевої ради у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Згідно з підпунктами 266.5.1, 266.4.2 ПКУ ставка та пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначені місцевою радою, у нашому випадку – в Положенні про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в м. Хмельницькому – додатку 1 до рішення Хмельницької міської ради від 27.01.2016 р. № 2 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Хмельницькому та втрату чинності рішень міської ради» (зі змінами і доповненнями) (надалі – Положення).

На 24.07.2020 р. ця ставка у м. Хмельницькому становить 0,5% розміру мінімінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Розмір мінімальної заробітної плати за місяць станом на 01 січня 2019 року відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 р. № 2629-VIII, становив 4173 гривні. Таким чином, під час сплати податку за 2019 рік у 2020 році розмір податку в зазначеному випадку становитиме: 4173 грн х 0,005 х 15 кв. м = 2086,5 х 15= 312,98 грн.

Щодо другого питання, то в законодавстві України обов’язок сплати власником житла відповідного податку не ставиться в залежність від факту отримання податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги. Сплата податку є обов’язком власника відповідного майна. Утім обчислення суми податку, платником якого є фізичні особи, відповідно до статей 266.7, 266.7.2 ПКУ здійснюється контролюючим (податковим) органом та має надсилатися власнику до 1 липня року, що настає за звітним.

Згідно зі статтею 266.10.1 ПКУ податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Тобто відповідно до чинного законодавства податкові повідомлення-рішення, у яких зазначена сума нарахованого податку за 2019 рік та відповідні платіжні реквізити, на які слід сплатити податок, надсилаються платнику податку податковим органом у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ, до 1 липня 2020 року, а сплатити суму зазначеного в них податку потрібно протягом 60 днів після отримання.

Податкові органи надсилають податкові повідомлення-рішення в тому випадку, якщо об’єкт нерухомості зареєстровано в Реєстрі об’єктів нерухомого майна, на підставі якого нараховується податок. У разі подання платником податку податковому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем, сплата податку здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання податковим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об’єкт оподаткування.

Власники нерухомості, які мають платити податок, але не отримали податкового повідомлення-рішення, можуть звернутися до податкового органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо  об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, розміру загальної площі цих об’єктів тощо. Зазначена норма передбачена статтею 266 Податкового кодексу з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 466-IX.

У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у цей строк, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (стаття 266.10.2 ПКУ). Але звертаємо увагу, що особи звільняються саме від відповідальності за несвоєчасну сплату, а не від сплати податку.

Тому рекомендую в таких випадках перевіряти в поштових відділеннях факт надсилання податкових повідомлень за відповідний період, а для мінімізації юридичних ризиків та уникнення негативних наслідків – звертатися до податкового органу (Хмельницьке управління Головного управління ДФС у Хмельницькій області, 29000 м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, буд. 12, тел. (0382) 70-17-09, 70-17-11) для проведення звірки даних щодо правильності нарахування та сплати відповідного податку.