назад

Погоня за лідерством ледь не закінчилась для підлітка кримінальним покаранням. Допоміг проєкт з відновного правосуддя неповнолітніх

Бути визнаним, стати «своїм» та мати авторитет серед однолітків – це надзвичайно важливі речі для кожного підлітка. Втім, буває так, що в погоні за лідерством неповнолітні вступають в конфлікт із законом, причини можуть бути різні, одні бояться здатися боягузами та йдуть бо всі йдуть, інші ж просто не знають як здобути авторитет інакше. Показати підліткам інше життя, допомогти віднайти способи самоствердження без правопорушень – таке завдання, серед інших, має програма відновного правосуддя для неповнолітніх, що вже більше року реалізується на Миколаївщині.

«Пішов за компанію, а грошима, що мав здобути від продажу викраденого майна, хотів допомогти родині», – так пояснює свої дії один з учасників пілотного проєкту. Разом з товаришами хлопець проникнув до будинку сусідки, але одразу після скоєного злочину тяжко пожалкував про скоєне, адже зрозумів, що здобуті нечесним шляхом кошти не принесли нічого хорошого і тепер йому все життя доведеться жити з «клеймом» злочинця. Однак завдяки участі в пілотному проєкті хлопець отримав шанс виправити ситуацію та розпочати життя з чистого аркуша. Підліток щиро покаявся у скоєному, вибачився перед потерпілою, відшкодував збитки, які вчинив. Крім цього, домовився у вільний від навчання час допомагати жінці в городі садівничими роботами. Ще одним важливим кроком була робота підлітка з психологом та проходження програми ресоціалізації, серед завдань якої – сформувати у підлітка  вміння постановки життєвих цілей та пошуку шляхів їх досягнення у законний спосіб, а також усвідомлювати ситуації соціального тиску та вміти їм протистояти.

Наразі хлопець вже успішно пройшов програму, активно займається спортом, готується до вступу до технікуму та має великі плани на майбутнє, адже участь в пілотному проєкті надала йому можливість виправити помилку та віднайти правильний шлях у житті.

 

Довідково. Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» впроваджується Міністерством юстиції України, Генеральною прокуратурою України на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «Платформа прав людини».

Застосувати програму можна за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи). Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин. Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі. Обставини кримінального провадження відповідали вищезазначеним умовам, відтак підліток став одним з учасників пілотного проєкту.