назад

Покинула сина – сплачуй аліменти: у Сумах батьку допомогли стягнути кошти на утримання дитини

У наш час розлучення – явище, на жаль, звичне. Далеко не всім подружнім парам  вдається зберегти родину, а найстрашнішим є те, що від цього часто страждають діти, які здебільшого залишаються проживати з матір’ю, а батько, в кращому випадку, сплачує аліменти на їхнє утримання і бачиться з ними вкрай мало. Але існують ситуації, коли саме мати покидає все і влаштовує особисте життя окремо і від чоловіка, і від своєї дитини. У такій ситуації опинився клієнт Сумського місцевого центру з надання БВПД.

У жовтні 2020 року він звернувся до Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги й розповів, що його дружина ще в квітні залишила їх з сином в орендованому житлі в м. Суми, а сама поїхала жити окремо до себе в будинок в село. У них від шлюбу є троє дітей, один з яких неповнолітній син 2008 року народження. Доньки вже дорослі, працюють за кордоном, а от син ще навчається в школі, займається спортом і тому повністю перебуває на його утриманні. Чоловік намагався зберегти сім’ю, поговорити з дружиною, пояснити, що вона їм дуже потрібна, але жінка уникала розмов і навіть змінила номер телефону. У вересні чоловік дізнався, що їхній шлюб вже розірваний за рішенням суду.

Ситуація ускладнювалася тим, що ще влітку чоловік втратив постійне місце роботи у зв’язку зі скороченням штату на підприємстві, весь цей час перебував на обліку в центрі зайнятості та неофіційно намагався підробити, але таких доходів досить мало на двох з дитиною. Коштів не вистачає на забезпечення дитини найнеобхіднішим, не говорячи вже про спортивні секції та оплату репетиторів. Тому і виникло питання щодо стягнення аліментів з матері дитини на утримання неповнолітнього сина.

Юристка місцевого центру Юлія Іваненко, узгодивши правову позицію з клієнтом, склала заяву на видачу судового наказу на стягнення аліментів з матері дитини. Особливістю цієї справи стало доведення факту, що син проживає саме з батьком і перебуває повністю на його утриманні, оскільки згідно з довідкою про реєстрацію місця проживання дитина зареєстрована з матір’ю, а клієнт зареєстрований у містечку для реінтеграції бездомних, оскільки власного житла не має. Юристка центру допомогла оформити акт про проживання батька разом з сином в орендованій квартирі, що був складений власником квартири, підписаний сусідами та посвідчений житлово-експлуатаційною організацією. Крім того як доказ була долучена довідка зі школи, що тільки батько бере участь у вихованні, а мати не з’являлася до школи жодного разу, а також довідка зі спортивної секції аналогічного змісту. Внаслідок злагоджених дій юристки та клієнта вже через 7 днів після направлення заяви про видачу судового наказу було прийнято судове рішення про стягнення аліментів на утримання сина в розмірі ¼ від доходу з матері дитини і клієнту та його сину не довелося чекати довгої судової тяганини, якби справу розглядали в порядку позовного провадження.

Уже на сьогодні відкрито виконавче провадження по примусовому стягненню аліментів з матері дитини, і дитина буде отримувати забезпечення не тільки від батька, який його виховує, а ще й від матері, яка його, на жаль, покинула. Окрім того, поки справа розглядалася у суді, чоловік отримав запрошення на роботу і вже офіційно працевлаштований, тому їхнє життя з сином починає поступово налагоджуватися.

Довідково: рішення по справі в Реєстрі судових справ: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92880552

Консультує юристка Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Іваненко:

Хто має право на примусове стягнення аліментів на утримання дитини?

Сімейний кодекс передбачає обов’язок обох батьків утримувати свою неповнолітню дитину. За можливості батьки можуть домовитися між собою, як надавати таке утримання. У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільну сплату одним з них аліментів, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду. Звертитися до суду про стягнення аліментів має право той із батьків, з ким дитина проживає і перебуває на утриманні. У випадку, якщо дитина проживає з обома батьками, але один із них не надає їй утримання, то також звертатися може інший із батьків про стягнення аліментів в примусовому порядку за рішенням суду. Тобто для стягнення аліментів не обов’язковою умовою є проживання батьків окремо, а також не має значення хто буде стягувати – батько чи матір. Має значення факт надання або ненадання утримання дитині, і факт того, на утриманні в кого перебуває дитина.

Яким має бути розмір аліментів на утримання дитини?

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Сімейний Кодекс України визначає мінімальний гарантований розмір аліментів, який становить на одну дитину – не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Цим же кодексом визначений мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину – розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів).

Слід пам’ятати, що розмір аліментів, що присуджений судом у частці від заробітку (доходу) одного з батьків не обмежується лише заробітною платою. Сюди входять всі види доходу, у тому числі і від продажу нерухомого майна, від оренди земельного паю та інші доходи. Якщо особа не має офіційного місця працевлаштування і не отримує доходу, при цьому є працездатною особою – сума аліментів розраховується від середньої заробітної плати по регіону, де особа зареєстрована або проживає.