назад

Помилка вартістю 8 тисяч гривень: чоловік судився з податковою через неправильно поданий звіт

Права та обов’язки. Їх повинен знати кожен громадянин України, а також ґрунтовно вивчати нормативну та законодавчу базу, пов’язану зі сферою його зайнятості. Адже, не володіючи певною інформацією про права, обов’язки чи конкретні вимоги, людина може сама собі створити проблеми на рівному місці.

До Рівненського місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Олексій, який  розповів, що з минулого року займався підприємницькою діяльністю, надаючи послуги з переїзду (перевезення речей). Чоловік є не лише фізичною особою-підприємцем, а ще й має III групу інвалідності.  Коли ж прийшов час подавати звітність до податкової, він не знав, що особи з інвалідністю звільняються від сплати єдиного внеску.

Відтак, на початку 2020 року,Олексій подав до податкового органу звіт про суму нарахованого доходу застрахованих осіб та суму  нарахованого єдиного внеску за 2019 рік. Реакція податкової не забарилась – Центром обслуговування платників місцевої ДПІ  виставлено і надіслано вимогу про сплату боргу (недоїмки) на суму 8 тисяч 262 грн.

Зрозумівши свою помилку та дізнавшись, що фізичні особи-підприємці звільняються від сплати єдиного внеску, якщо вони є особами з інвалідністю, пан Олексій звернувся до Головного Управління ДПС в Рівненській області та ДПС України з проханням надати йому можливість повторно подати звіт по єдиному внеску за 2019 року з правильними показниками.

Однак, у відповідь, ГУ ДПС в Рівненській області повідомило, що дійсно чоловік не зобов’язаний був подавати відповідний документ, проте, подавши дані відомості, він, так би мовити, погодився бути платником єдиного внеску.

Допомогти чоловіку взявся заступник начальника відділу правопросвітництва та надання БПД Рівненського місцевого центру з надання БВПД Юрій Висоцький. Фахівець, вивчивши усі документи та узгодивши з паном Олексієм правову позицію, підготував адміністративний позов про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) на суму 8262,54 грн. Розглянувши та вивчивши усі матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги  підлягають до задоволення шляхом визнання протиправними.

Коментує фахівець системи БПД Рівненщини Юрій Висоцький:

Подання паном Олексієм звітів фізичної особи-підприємця не є самостійним визначенням грошових зобов`язань у розумінні пункту 1 статті 57 Податкового кодексу України. Відповідно, цю суму неможливо ототожнювати з узгодженими грошовими зобов`язаннями, а тому несплата зазначених коштів, не свідчить про виникнення податкового боргу (недоїмки).

Зважаючи на те, що позивач у цій справі має статус фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування, є особою з інвалідністю третьої групи, отримує пенсію по інвалідності, та не укладав договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, то оскаржувана Головним Управлінням ДПС в Рівненській області вимога про нарахування суми недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 8262,54 грн. є  протиправною.

Судова справа № 460/4602/20