назад

Порушене право на гідні умови життя – відновлено!

На одній із вулиць Калуша встановлено загальний вузол обліку тепла на групу багатоповерхових будинків і два нежитлових будинки. Нарахування плати за тепло здійснюється з різницею показань цього вузла обліку.

Тому громадянка Б. та громадянин Ю. звернулися до Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для отримання правової консультації щодо перерахунку оплати за послугу з централізованого опалення із нарахування по показнику лічильника на нарахування за нормами споживання. Фахівці центру роз’яснили, що багатоквартирні будинки, в якому вони проживають не встановлені будинкові прилади обліку теплової енергії. Прилад обліку тепла встановлений на групу багатоповерхових будинків і два нежитлових будинки. Відповідно відпуск теплової енергії проводиться по фактичних показниках загально-будинкового приладу обліку теплової енергії будинків. У зв’язку із цим виникають великі втрати теплової енергії при вході до їх квартир. Нарахування оплати за спожиту теплову енергію здійснюється згідно середньомісячними показаннями засобу обліку, який не є вузлом комерційного обліку їхніх будинків згідно чинного законодавства України. Фахівці центру рекомендували громадянці Б. та громадянину Ю. звернутися до суду про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок оплати за послугу із централізованого опалення.

Наказом Калуського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги уповноважено працівника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Ореста Жидана на надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Розглянувши матеріали справи, Жиданом О.С. було підготовлено позовні заяви про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок оплати за послугу із централізованого опалення.

Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області ухвалено рішення, яким відмовлено в задоволенні позову клієнтам. Суд вважав, що позиція позивачів по суті зводиться лише до особистих сумнівів у правильності роботи приладу обліку теплової енергії та припущень щодо невірності розрахунків.

Не погоджуючись з рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області працівник центру звернувся з апеляційними скаргами до Івано-Франківського апеляційного суду, виклавши свої доводи та міркування. Під час судового розгляду справи апеляційним судом між громадянкою Б. та відповідачем досягнута домовленість, за якою Калуська міська рада Івано-Франківської області як засновник КП «Водотеплосервіс» надасть громадянці Б. однаразову допомогу на оплату  послуги із централізованого опалення в розмірі 4200грн. І тому клієнт відмовився від розгляду апеляційної скарги.

Однак, між громадяном Ю. та відповідачем не досягнута домовленість. Івано-Франківський апеляційний суд розглянув цивільну справу та апеляційну скаргу громадянина Ю. задовольнив частково.

Зобов’язав КП «Водотеплосервіс» здійснити клієнту перерахунок оплати за послугу з централізованого опалення за нормами споживання встановленими органом місцевого самоврядування в опалювальному періоді з 08. 02.2019 року.

Відповідно до постанови апеляційного суду КП «Водотеплосервіс» здійснив громадянину Ю. перерахунок оплати за послугу з централізованого опалення за нормами споживання встановленими органом місцевого самоврядування і нарахував йому зовсім інший розмір оплати за комунальні послуги, в рази менший, ніж було визначено за допомогою загальнобудинкового лічильника.

Оскільки, в 2017 році був прийнятий Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Цей Закон фактично заборонив підприємствам-операторам зовнішніх інженерних мереж  надавати послуги споживачам, будівлі яких не обладнані вузлами комерційного обліку. Вузол комерційного обліку – це є загальнобудинковий лічильник з додатковим обладнанням, необхідним для його функціонування. Таких вузлів обліку у будинку може бути декілька, якщо є декілька вводів у будинок відповідної інженерної мережі – по одному вузлу на кожний ввід.

Із Закону  України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» чітко випливає, що до встановлення вузла комерційного обліку обладнаного окремим інженерним вводом в будівлі, її частині (під`їзді) обсяг споживання теплової енергії визначається за нормою споживання, а не є обов`язком споживача вносити плату за показаннями теплолічильника встановленого у даному випадку на групу будинків. Отже оснащення багатоквартирних будинків вузлами комерційного обліку (загальнобудинковими або під’їзними лічильниками) тепла та води – обов’язкове.