назад

Порядок приватизації земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства

Відповідно до отриманих питань під час консультації, пропонуємо ознайомитись з порядком приватизації земельної ділянки, переліком установ, куди необхідно звертатися, вимогами щодо подання відповідного клопотання, термінами розгляду клопотання, підставами для відмови, порядком розробки та погодження проєкту землеустрою, порядком реєстрації земельної ділянки, затвердженням проєкту землеустрою та реєстрації права власності.

Куди звертатися для отримання земельної ділянки:

Щоб приватизувати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства Вам необхідно звернутися із клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою до Вінницької міської ради, оскільки земельна ділянка знаходиться у місті Вінниці.

Вимоги до клопотання

Підготовка клопотання в порядку ч. 6 ст. 118 ЗКУ. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її розміри.

До клопотання необхідно додати:

  • копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України);
  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (наприклад, викопіювання з кадастрової карти);
  • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
    Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи (ч.6 ст.118 ЗКУ).

Термін розгляду клопотання

Рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою або про відмову у наданні такого дозволу (мотивовано) має бути прийнято в місячний строк.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:

• невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів;
• невідповідність місця розташування об’єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;
• невідповідність місця розташування об’єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Рішення сесії про відмову в надані дозволу з інших підстав не є правомірною та може бути оскаржено в судовому порядку.

Розробка проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
Далі відбувається укладання договору із землевпорядниками та замовлення розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У договорі має бути визначена вартість та строки виконання робіт. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблятиметься виконавцем (землевпорядною організацією). Термін виконання робіт згідно із законодавством не може перевищувати 6 місяців.

Погодження проєкту землеустрою

З технічною документацією розробленою землевпорядною організацією необхідно погодити проєкт землеустрою. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню з:

1. територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за адресою:
Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, вул. Келецька, буд. 63, м. Вінниця, 21027, прозорий офіс – 52-54-64, тел.(0432)-52-54-52;
2. управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради (у випадку місцезнаходження земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта) за адресою: Вінницька міська рада, вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21100, тел.: (0432) 59-51-01, (Департамент архітектури та містобудування).Вінницька районна державна адміністрація, вул. Хмельницьке шосе, 17, м. Вінниця, 21036, тел.: (0432) 67-01-93.

Строк розгляду: протягом 10 робочих днів з дня одержання проєкту або його копії відповідні органи зобов’язані безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову.

Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

Внесення відомостей до ДЗК здійснюється за заявою (у паперовій або електронній формі) розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника, якщо інше не передбачено договором на виконання відповідних робіт за адресою: Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, вул. Келецька, буд. 63, м. Вінниця, 21027, прозорий офіс – 52-54-64 тел.(0432)-52-54-52;
Заява у паперовій формі разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, подається заявником реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви розглядає подані документи.
За результатами перевірки реєстратор вносить відомості (зміни до них) до ДЗК або приймає рішення про відмову та не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову та видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення в паперовій формі. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється безоплатно.
На підтвердження державної реєстрації заявнику безоплатно видається витяг з ДЗК про земельну ділянку, в якому зазначаються відомості внесені до Поземельної книги, зокрема, кадастровий номер. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
Для затвердження проєкту землеустрою особі необхідно надати до місцевої ради або територіального органу Держгеокадастру клопотання про затвердження проєкту землеустрою, за адресою: Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, вул. Келецька, буд. 63, м. Вінниця, 21027, прозорий офіс – 52-54-64 тел. (0432)-52-54-52.

До клопотання додаються:
1. екземпляр погодженого проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
2. витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Строк розгляду: 2 тижні з дня отримання погодженого проєкту землеустрою.
Рішення про затвердження проєкту землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність чи у користування.

Реєстрація права власності на земельну ділянку
Для реєстрації права власності на земельну ділянку Ви можете звернутися
до державного реєстратора, який знаходиться за адресою: Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради, вул.Соборна, 59, м. Вінниця, Вінницька область, 21100, (0432)59-51-01, (0432)59-53-63; або Вінницької першої державної нотаріальної контори, 21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, (0432) 66-06-53.
Крім цього, Ви можете звернутися і до приватних контор та інших державних реєстраторів. Вищевказані установи Вам наведені для прикладу для Вашої зручності.

Перелік необхідних документів:
• заява встановленої форми;
• документ, що посвідчує особу;
• засвідчена копія рішення про передачу земельної ділянки;
• витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
• документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно – в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина перша статті 34 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”). Строк розгляду: до 5 робочих днів.

Після реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Ви стаєте повноправним власником земельної ділянки.

Для отримання додаткових роз’яснень з інших правових питань звертайтеся за адресою: Вінницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, вул. В. Порика, 29, м. Вінниця, 21021, ПН – ЧТ з 8:00 до 17:00; ПТ з 8:00 до 15:45 щоб записатися на прийом, телефонуйте: (0432) 56-01-80; +38098-678-75-93; +38098-002-67-74.
Вінницьке бюро правової допомоги, вул. Хмельницьке шосе, 17, 1-й поверх, м. Вінниця, ПН – ЧТ з 9:00 до 18:00; ПТ з 9:00 до 16:45, щоб записатися на прийом, телефонуйте: (0432) 66-14-72; +38068-186-48-21.

Додатки:
1. зразок клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою;
2. зразок клопотання про затвердження проєкту землеустрою.

З повагою,
головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання
безоплатної правової допомоги Вінницького місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги

Юрій ФЕДОРОВИЧ