назад

Порядок виплати грошової допомоги медичним працівникам при виході на пенсію

Важко переоцінити важливість професії медичного працівника, а надто в сучасних реаліях, коли світ стикнувся з пандемією, й лікарі перебувають на передовій боротьби з досі невідомим вірусом. Тож питання оплати праці медиків має бути одним з пріоритетних для держави, як і виплати, передбачені у звязку з їхнім виходом на пенсію. Юристи Шосткинського місцевого центру з надання БВПД підготували юридичну консультацію щодо виплати грошової допомоги медичним працівникам.

При виході на пенсію медичних працівників постає питання щодо виплати грошової допомоги у розмірі десяти пенсій, але допомога виплачується при досягненні пенсійного віку. Відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е” – “ж” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і мають страховий стаж (для чоловіків35 років, для жінок30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Право на призначення пенсії за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, котрі займають посади, визначені Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 після досягнення ними віку та за наявності спеціального стажу, визначеного пунктом «е» статті Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991.

До 1 січня 1992 року питання пенсійного забезпечення було врегульовано Законом СРСР «Про державні пенсії», статтею 58 якого було визначено, що пенсії за вислугу років, встановлені постановами Уряду СРСР для окремих категорій спеціалістів (у тому числі  медичних працівників ), призначених до введення в дію цього Закону, зберігаються. Раді Міністрів СРСР доручено визначити порядок подальшого призначення  та виплати пенсій за вислу років.

Отже, грошова допомога надається за таких умов:

  • якщо пенсія за віком відповідно до Закону про пенсійне страхування призначається після 01.10.2011 року;
  • якщо на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» — «ж» ст. 55 Закону про пенсійне забезпечення;
  • якщо страховий стаж на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, становить для чоловіків 35 років, для жінок — 30 років; якщо особа до цього не отримувала будь-якої пенсії.

Якщо особі відмовляють у виплаті грошової допомоги у розміри десяти місячних пенсій при призначенні пенсії вона має право оскаржувати рішення Пенсійного фонду України  в судовому порядку.