назад

Посередництво у працевлаштуванні за кордоном

Сьогодні багато людей цікавляться можливістю працевлаштуватися за кордоном. У цьому їм активно допомагають компанії, що займаються посередництвом у працевлаштуванні за кордоном. Разом з тим трапляється, що на цьому ґрунті громадян обманюють шахраї і повернути сплачені гроші, практично неможливо.Проте це не означає, що працевлаштування за кордоном саме по собі є ризикованою справою. Ризик виникає, як і будь-де, лише при порушенні певних правил. Тому так важливо, щоб людина, яка бажає працювати за кордоном, була обізнана в послугах, які надають посередники.Отож, як не попасти на недобросовісних посередників у працевлаштуванні за кордоном, ми спробуємо розповісти в нашій юридичній консультації.

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення суб’єкт господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, – це зареєстрована в установленому законом порядку юридична особа, яка провадить господарську діяльність, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, а також фізична особа – підприємець, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні та/або за кордоном відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.

Господарська діяльність з посередництва у працевлаштуванні за кордоном – послуга, яка надається суб’єктами господарювання в межах укладених з іноземним суб’єктом (іноземними суб’єктами) господарювання зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном з метою сприяння укладенню трудового договору (контракту) відповідно до заявок іноземного роботодавця щодо вільних робочих місць (вакансій), включаючи надання інформаційно-консультаційних послуг щодо можливостей працевлаштування, найменування та місцезнаходження роботодавця, інформації про умови праці (п. 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1060 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 р. № 140).

Згідно п. 20 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» посередництво у працевлаштуванні за кордоном підлягає ліцензуванню. Враховуючи це, перше, на що потрібно звернути увагу під час візиту до офісу посередника, – чи є у нього ліцензія на здійснення вищеназваної господарської діяльності, оскільки без неї його послуги є незаконними та не створюють жодних юридичних наслідків. Також поцікавтеся щодо дати та номеру наказу про видачу ліцензії. Доречним також буде здійснити перевірку її наявності на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України.

Під час подання документів щодо своєї діяльності до Міністерства соціальної політики України посередник обов’язково зазначає країни, між громадянами-роботодавцями яких та громадянами України він здійснюватиме посередництво у працевлаштуванні. Ці дані вносять до відповідного реєстру ліцензіатів з посередництва за кордоном та їх перевірку будь-хто має можливість перевірити, адже вищеназваний реєстр перебуває у вільному доступі на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України. Наприклад, якщо відповідно до реєстру посередник має право здійснювати свою діяльність у сфері посередництва у Польщі, то заявлена пропозиція сприяння у працевлаштування у Німеччині чи в будь-якій іншій країні буде незаконною.

Виходячи з цього, Ви маєте право отримати для ознайомлення договори посередника з його іноземними партнерами (роботодавцями) на зрозумілій для Вас мові.

Якщо у Вас все таки виникають сумніви щодо чесності та професійної порядності посередника, радимо більш отримати інформацію щодо наслідків його діяльності з першоджерел – колишніх його клієнтів. Дані такого типу можливо віднайти на інтернет-сайтах, які стосуються роботи за кордоном, соціальних мережах. Доречним у даній ситуації буде вийти на прямий зв’язок з особами, які працевлаштовувалися в іноземних державах завдяки потенційному Вашому посереднику та отримати відповіді на питання, які Вас цікавлять.

Виконання договору між посередником та особою про надання посередницьких послуг у працевлаштуванні за кордоном оформляється актом про надання послуг, який підписується обома сторонами.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про зайнятість населення» суб’єкт господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, не має права отримувати від осіб, яким надані такі послуги, плату до підписання акта наданих послуг.

Порушенням вищеназваної норми є ситуація, коли посередник заявляє вимогу до клієнта попередньо оплатити його послуги, і згідно ч. 8 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення» тягне за собою накладення на нього штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Зверніть увагу ще на одну специфічну деталь: чи цікавить посередник у Вас інформацією щодо Вашої спеціальності, навичок та вмінь, отриманих на попередньому місці роботи. Особливою рисою зловмисників є те, що вони не фіксують свою увагу на професійних даних потенційного працівника за кордоном, адже у них не має мети забезпечити клієнта роботою, а лише одержати фінансову вигоду.

Отже, маємо надію, що дана консультація та викладені в ній рекомендації та застереження допоможуть громадянам України, які мають намір працевлаштуватися за кордоном, уникнути неприємної ситуації та попередити порушення свої законних прав.

Консультацію підготував начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання БВПД Анатолій Андріюк.