назад

Постановою слідчого закрито кримінальну справу: як потерпілій стороні захистити свої права?

Досудове розслідування не завжди проводиться у відповідності до норм процесуального законодавства. Часто це відбувається через брак професійних кадрів, відсутності часу у працівників поліції для задіяння всіх «інструментів» досудового розслідування, а також за наявності суб’єктивного відношення до тієї чи іншої справи, що розцінюється працівником  як «безперспективна». Як результат – слідчий виносить постанову про закриття кримінального провадження. У такій ситуації єдина сторона, яка може змінити хід справи –  сама потерпіла особа.

Саме тому до Павлоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася пані Світлана. Жінка розповіла, що під час сварки через землю, ініціаторами якої стали її сусіди, її побили на власному городі. Неодноразові погрози сусідів щодо фізичної розправи та факт побиття спонукали Світлану написати відповідну заяву до поліції за фактом нанесення тілесних ушкоджень. Враховуючи матеріали справи, слідчим було відкрито кримінальне провадження, відомості про що було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Та за два місяці слідчий виніс постанову про закриття кримінального провадження, оскільки «відсутні свідки чи очевидці даного кримінального правопорушення». Утім, на переконання потерпілої, слідчий не провів належним чином досудове розслідування, не встановив коло свідків та очевидців події, що сталася. Відтак, закриття кримінальної справи, на її думку, було передчасним.

Важливо: з дня отримання копії постанови слідчого про закриття кримінального провадження у особи є 10 днів на її оскарження до суду. Проте, у разі пропуску строку з поважних причин, викладених у відповідній заяві, суд може поновити строк звернення до суду.

Над справою Світлани працювала Дарина Сторчай, фахівчиня Павлоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Вивчивши матеріали справи, я дійшла до висновку, що слідчий під час здійснення досудового розслідування справді не в повній мірі зібрав, дослідтив та перевірив наявність доказів, необхідних для встановлення об’єктивної істини в даному кримінальному провадженні, – розповіла юристка.

Фахівчиня склала відповідний процесуальний документ – скаргу на рішення слідчого про закриття кримінального провадження. У ній Дарина акцентувала увагу суду на тому, що має місце передчасне закриття кримінального провадження з огляду на недостатність вчинення слідчим дій в рамках досудового розслідування.

Важливо:  відповідна скарга подається в межах територіальної юрисдикції відповідно до місцезнаходження органу досудового розслідування та передається на розгляд слідчому судді місцевого суду.

Враховуючи обставини справи (№185/6481/20 (провадження – 1-кс/185/1346/20), суд дійшов висновку, що «будь-які свідки не допитувались і висновок про відсутність очевидців є безпідставним. Не були допитані особи, які за свідченням потерпілої, заподіяли їй тілесні ушкодження». Відтак, скаргу щодо скасування постанови слідчого про закриття кримінального провадження було задоволено. Більше того – здійснено заміну слідчого по справі, який проводить досудове розслідування, у відповідності до процесуальних норм права.

Важливо: не пізніше 5 днів з моменту надходження скарги на постанову слідчого про закриття кримінальної справи до суду здійснюється розгляд слідчим суддею.

Як зазначає сама потерпіла Світлана:

Завдяки можливості скористатися безоплатною правовою допомогою та кваліфікованій правовій допомозі фахівчині, яка всебічно з’ясувала обставини справи, мені вдалося скасувати постанову слідчого про закриття кримінального провадження.

Отже, якщо ви отримали постанову слідчого про закриття кримінального провадження та вважаєте, що професійна діяльність слідчого в проведенні досудового розслідування є некомпетентною або такою, що не має на меті встановлення об’єктивної істини в справі, рекомендуємо звертатися за допомогою  до місцевих центрів або бюро правової допомоги. Усі деталі можна уточнити за номером гарячої лінії 0800213103